Kolejna partia pomocy z Poznania do Charkowa. “Mamy nadzieję, że nasza pomoc ułatwi im funkcjonowanie”

transport do Charkowa fot. UMP

Ponad 7 000 metrów bieżących różnego rodzaju kabli wartości 300 tys. zł, ważących razem około 12 ton – pojechało w ubiegłym tygodniu do Charkowa. To kolejna partia pomocy od Poznania dla partnerskiego miasta w Ukrainie.

– Za naszą wschodnią granicą wciąż toczą się walki, nie zapominamy o naszych potrzebujących sąsiadach – zapewnia prezydent Jacek Jaśkowiak. – Cały czas potrzebna jest pomoc. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Charkowa, wiemy jakie wsparcie jest im niezbędne. Reagujemy i niesiemy pomoc, jak tylko możemy. Dziękuję radzie miasta, że przegłosowała projekt uchwały pozwalającej na wsparcie mieszkańców naszego miasta partnerskiego.

Kable są jednym z najbardziej potrzebnych obecnie artykułów, bo dzięki nim władze Charkowa mogą naprawiać podstawową infrastrukturę, zniszczoną podczas rosyjskich ataków – i przywracać miasto do życia. Tym razem z Poznania pojechało ponad 7 000 metrów bieżących różnego rodzaju kabli: sygnalizacyjne i elektroenergetyczne o izolacji i powłoce PVC, o zwiększonej niepalności; z żyłą ochronną; elektroenergetyczne przewody gołe stalowo-aluminiowe przeznaczone do elektroenergetycznych linii napowietrznych. Wszystkie są tam niezbędne.

– Pomoc potrzebującym w Ukrainie to coś, nad czym nie możemy przejść obojętnie – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. – Jako Rada Miasta Poznania staramy się umożliwiać przekazanie pomocy do potrzebujących za naszą wschodnią granicą. Ciężko nam sobie wyobrazić, co przechodzą mieszkanki i mieszkańcy Charkowa, dlatego mamy nadzieję, że nasza pomoc ułatwi im funkcjonowanie.

To nie pierwszy transport, jaki pojechał z Poznania do Charkowa – stolica Wielkopolski, we współpracy z Caritas, wysłała już kilka tirów z darami od wybuchu wojny, w których pojechała między innymi żywność dla dzieci i niemowląt, środki higieniczne oraz leki i materiały opatrunkowe. Z kolei do obwodu charkowskiego transporty humanitarne wysyła Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Wielkopolskim Bankiem Żywności i Caritas. Tylko w kwietniu wysłał tam opaski do naprawy rurociągów – łącznie 43 sztuki – a także dwa zwoje kabli, ważące razem ponad 2,6 ton.

– Pomoc ta jest kolejnym potwierdzeniem dobrych relacji między naszymi miastami i kolejnym przykładem skutecznej pomocy dla mieszkańców Charkowa, którą dostajemy od mieszkańców Poznania – mówi Ihor Terekhov, mer Charkowa. – Więzi między Poznaniem a Charkowem przetrwały próbę czasu: razem dzieliliśmy radość z małych i dużych sukcesów naszych miast oraz ofiarnie budowaliśmy lepszą przyszłość dla naszych mieszkańców. Teraz pokonujemy trudne wyzwania, ale zawsze czujemy wsparcie prawdziwych przyjaciół Charkowa i charkowian! Chciałbym także skorzystać z okazji, aby wyrazić głęboką wdzięczność za solidarność z narodem ukraińskim radnym Rady Miasta Poznania, którzy na sesji w dniu 22 grudnia 2022 r. jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem pomocy Charkowowi, a także poznańskiemu przedsiębiorstwu wodociągowemu Aquanet SA, które kilkakrotnie przekazywało Charkowowi sprzęt i materiały, aby pomóc w utrzymaniu naszych sieci wodociągowych w dobrym stanie.

Charków, położony w północno-wschodniej części Ukrainy, przed rosyjską inwazją był drugim – po Kijowie – najludniejszym ukraińskim miastem. Zmasowane rosyjskie ataki i ostrzał spowodowały, że większa część miasta leży w gruzach, zniszczona jest także duża część sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej. Wszystko, co zostało wysłane z Poznania, posłuży do naprawy infrastruktury i przywróceniu życia w zniszczonym mieście.

Podziel się: