Kolejna oszukana seniorka w Wielkopolsce. Oszust podał się za funkcjonariusza CBŚP

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

83-letnia kaliszanka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, wypłaciła pieniądze z konta i przekazała nieznanemu mężczyźnie, który twierdził, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. To oczywiście było kolejne oszustwo.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Kaliszu, oszuści skontaktowali się z kobietą 28 listopada telefonicznie.
„Osoba dzwoniąca poinformowała kobietę, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji” – informuje KMP w Kaliszu. – „Oszust powiedział, że prowadzi działania skierowane przeciwko przestępcom działającym na szkodę osób starszych. 83-latka miała pomóc w zatrzymaniu oszustów. W tym celu kobieta miała wypłacić pieniądze ze swojego konta i przekazać je rzekomemu funkcjonariuszowi CBŚP, który miał je „oznaczyć”. W przypadku kradzieży gotówki policjanci mieli w łatwy sposób odzyskać pieniądze i zatrzymać sprawców. Cała suma miała zostać zwrócona właścicielce następnego dnia”.

Niestety, kobieta uwierzyła w tę zmyśloną historię i przekazała oszustom 15 tys. złotych. gdy nie dostała ich z powrotem w umówionym terminie – zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła się do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Kaliscy policjanci ponownie przypominają, że funkcjonariusze i policji, i CBŚP, a także innych służb nigdy nie proszą obywateli o pieniądze i nigdy nie angażują osób postronnych do prowadzonych przez siebie akcji. Gdy ktoś zadzwoni z taką informacją – najlepiej rozłączyć się, sprawdzając, czy na pewno doszło do rozłączenia rozmowy, a potem zadzwonić pod numer alarmowy 997 albo 112. Można też osobiście wybrać się na komendę, by na miejscu sprawdzić, czy taka akcja jest prowadzona.

Oszuści zazwyczaj usiłują wywrzeć presję na rozmówcy, przekonując, że musi im przekazać pieniądze jak najszybciej – nigdy się na to nie należy godzić. A jeśli ma się podejrzenia, że padło się ofiarą oszustów, natychmiast należy powiadomić o tym policję.

Podziel się:

Ostatnio dodane: