Kolejna kamienica w centrum Poznania do remontu

kamienica na Garbarach po remoncie fot. ZKZL

Kamienica przy ulicy Garbary 41 w Poznaniu przejdzie gruntowną modernizację, jak zapowiedział ZKZL. Umowa z wykonawcą została już podpisana, a na remoncie mają zyskać seniorzy, dla których przeznaczono część inwestycji.

Kamienica przy ul. Garbary 41 powstała pod koniec XIX wieku i jest objęta opieką konserwatora zabytków, a jej cechami charakterystycznymi są balustrady z motywami roślinnymi. Budynek od kilku lat stał pusty, a dzięki staraniom Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych pieniądze na jego remont udało się pozyskać między innymi z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

– W ramach prac przeprowadzony zostanie remont elewacji frontowej wraz z dociepleniem dachu – wylicza Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – W budynku zostanie wymieniona stolarka okienna oraz drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Renowacji zostaną poddane także zabytkowe balkony. ZKZL zadba podczas remontu o klatki schodowe, piwnice i podwórze, które ma zostać zaprojektowane od podstaw. Wymianie ulegnie instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Tak jak przy każdej dużej inwestycji, w ramach walki ze smogiem, spółka zlikwiduje aż 48 pieców kaflowych. W ich miejsce w całym budynku pojawi się centralne ogrzewanie. Całość prac wykonywana jest zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Kamienica posiada oficynę i ona także zostanie poddana modernizacji.
– Będzie to innowacyjny projekt spółki – mówi Łukasz Kubiak. – Wybudowana na nowo oficyna będzie dedykowana poznańskim seniorom. Na trzech kondygnacjach powstanie osiem lokali dla seniorów. Do ich dyspozycji będzie również winda, która zostanie wybudowana specjalnie na potrzeby tego projektu. Łącznie w całej kamienicy będzie 15 mieszkań dedykowanych seniorom. Ciekawą inicjatywą będzie utworzenie sali dla klubu seniora – ma znajdować się w części parterowej budynku, która dodatkowo będzie posiadać kuchnię. Dzięki tym rozwiązaniom poznańscy seniorzy zyskają nie tylko kolejne lokale dostosowane do ich potrzeb, ale również miejsce spotkań.

Umowa z głównym wykonawcą została już podpisana, a koszt modernizacji wyniesie prawie 17 milionów złotych. Planowane zakończenie prac ma nastąpić w I połowie 2025 roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: