Przejazd kolejowy w Kobylnicy fot. PP

Kobylnica: Będzie tunel pod torami!

10 tys. pojazdów, ponad 80 pociągów, rogatki opuszczane średnio co 18 minut – i ogromne korki. Dzięki nowemu tunelowi, który ma być gotowy w 2023 roku, problem z przejazdem przez tory w Kobylnicy się skończy.

Jan Grabkowski, starosta poznański, podpisał dziś umowę z przedstawicielami spółki PKP PLK oraz firmy STRABAG, która zaprojektuje i zbuduje tunel pod torami kolejowymi.
– Na tę inwestycję mieszkańcy Kobylnicy, ale nie tylko oni, czekali od dawna – mówi starosta. – Dzięki tunelowi będzie można zapomnieć o utrudnionym dojeździe do przejazdu kolejowego. Usprawniony zostanie przejazd w kierunku Poznania, Swarzędza, Pobiedzisk i Gniezna. Krótko mówiąc, na inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy tej części aglomeracji. Dla mnie to największy kontrakt drogowy, jaki realizuje powiat w swojej historii.

70-metrowy tunel zapewni bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi na linii Poznań Wschód – Skandawa. W ramach zadania przebudowane zostaną również dojazdy (w sumie około 500 metrów dróg). Powstaną 7-metrowa jezdnia, 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżka rowerowa. Pierwsi kierowcy mają pojechać nowym tunelem w lipcu 2023 roku.

Z nowej inwestycji cieszy się burmistrz Swarzędza – Kobylnica leży na terenie tej gminy, a jej mieszkańcy stanowią pokaźną grupę wśród osób, które skorzystają z nowego rozwiązania.

– Zakończenie procedury przetargowej i podpisanie umowy z wykonawcą zamyka żmudny etap starań o rozpoczęcie tak ważnej dla naszej gminy inwestycji – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. – Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to do końca 2023 roku korki w Kobylnicy się skończą. W gminie mieszka 50 tysięcy ludzi, stąd nieustannie musimy myśleć o poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości naszego budżetu. Inwestycja w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy Swarzędza z innymi podmiotami zyskujemy szansę na szybszą realizację zamierzeń.

Koszt inwestycji to około 50 mln zł. W części kolejowej sfinansowana zostanie przez PKP PLK (23,1 mln zł), w części drogowej przez powiat poznański (zarezerwowano na ten cel 17,8 mln zł) i gminę Swarzędz (zarezerwowano 13,9 mln zł).
– Dzięki temu w Kobylnicy zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym – podkreślił Arnold Bresch z PKP PLK S.A. – To jeden z wielu obiektów, które powstają dzięki projektom z Krajowego Programu Kolejowego. Realizowane przez nas zadania z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej tworzą coraz sprawniejszy i bezpieczniejszy system komunikacji.

Do stworzenia kompleksowego układu komunikacyjnego w tym miejscu konieczna jest także przebudowa skrzyżowania ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką 194 (ulicą Poznańską).
– Uzgodniliśmy z marszałkiem województwa wielkopolskiego, że w ramach odrębnego projektu powstanie tutaj rondo, które sfinansuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi Jan Grabkowski. – To, w połączeniu z tunelem i drogami dojazdowymi, stanowić będzie nowoczesny układ komunikacyjny.

PP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze