protest kobiet

Kobiety zablokowały Poznań!

Są wszędzie: na Kaponierze, Bukowskiej, przy Kupcu Poznańskim, na Przybyszewskiego i Dąbrowskiego przy Kościelnej. Grupy kobiet i mężczyzn z transparentami i flagami blokuje ruch. “Trzeba było nas nie wk… wiać” – skandują.

Przy Kupcu Poznańskim, od strony Wrocławskiej, tramwaje stoją w obie strony. grupa młodych ludzi stoi na przejściu dla pieszych, skanduje hasła: “Moje ciało – moja sprawa”, “Moje ciało – mój wybór” oraz tradycyjnie już “Wyp… ać” oraz nazwę Prawa i Sprawiedliwości z różnymi, wulgarnymi ozdobnikami.
– Byliśmy grzeczni przez pięć lat, cierpliwie znosząc nieudolność, niekompetencję i okradanie kraju przez kolejnych ministrów – mówi dwudziestoletnia Zofia, której starsza pani zwróciła uwagę, że brzydko się wyraża. – Próbowaliśmy z tym rządem rozmawiać kulturalnie i cywilizowanie. Poskutkowało? Nie. No to teraz czas na takie argumenty, jakie zrozumieją. A sądząc po zachowaniu ich posłów, to tylko wulgaryzmy mają szansę do nich trafić.

Nie tylko ona tak uważa. Z podobnymi hasłami stoją dziewczyny i chłopcy na Kaponierze, która stała się centrum protestu. “Mamy dość!” skandują głośno, a kierowcy wtórują im klaksonami. O dziwo, niewielu jest zdenerwowanych, a wszyscy solidaryzują się z protestującymi kobietami.
– Pewnie, że chciałbym być wcześniej w domu, ale mam żonę i dwie córki. Doskonale wiem, o co dziewczynom chodzi. I też mam dość tego PiSlandu – mówi jeden z kierowców przerywając na chwilę naciskanie klaksonu. – Wystarczy popatrzeć, ile jest ogłoszeń rozmaitych fundacji i stowarzyszeń błagających o pomoc dla chorych dzieci, żeby wiedzieć, że na żadną pomoc od państwa nie można liczyć.

Nawet rowery są obwieszone i oklejone plakatami, a jest ich całkiem sporo. Przez dwie godziny, od 16.00 do 18.00, to najszybszy i w zasadzie jedyny środek transportu w mieście. Tramwaje stoją szeregami na torach, a motorniczy z uśmiechem przyglądają się młodzieży. Jedna z motorniczych biła im nawet brawo.

Na Kaponierę powoli dochodzą grupki protestujących z Jeżyc – tam zablokowana była między innymi Przybyszewskiego i Kościelna, a także z Łazarza, gdzie blokady były na Głogowskiej. Zablokowany jest też Święty Marcin, skrzyżowanie z Al. Niepodległości, trudno przejechać Ratajczaka i Kościuszki, stoi rondo Rataje i rondo Starołęka, blokada jest też przy rondzie ulicy Niezłomnych, przy Starym Browarze.

Ulicami powoli jadą samochody, a większość z nich jest oklejona plakatami lub ma napisy: “Strajk kobiet”, “Aborcja dla każdego”, Wyp… ać”. Wielu kierowców macha w stronę protestujących parasolami w geście poparcia – i to są nie tylko kobiety.

Blokady miały potrwać godzinę, ale trwają już drugą i dopiero teraz uczestnicy powoli zbierają się do odejścia. Przejdą na plac Wolności, gdzie rozpocznie się wiec, po którym uczestnicy chcą przejść pod kurię na Ostrowie Tumskim oraz siedzibę TVP.

Lilia Łada

3 4 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze