Koalicja Prawo do Miasta – „tak” dla inwestycji na Łazarzu, „nie” dla wycinki drzew

Umiarkowany optymizm jeśli chodzi o planowane inwestycje na Łazarzu i wielkie „nie” odnośnie sposobu w jaki mają one zostać wykonane. To w w wielkim skrócie stanowisko Koalicji Prawo do Miasta odnośnie przyszłości parku Kasprowicza.

Kryty basen i tor wrotkarki. To własnie te inwestycje mają zostać zrealizowane w parku Kasprowicza. Oprócz tego dla przebudowywanej hali Arena ma powstać nowy parking.

Żeby te inwestycje zrealizować miasto planuje jednak wyciąć część starych drzew z terenów parku. Temu Koalicja Prawo do Miasta jest zdecydowanie przeciwna. Jak podkreślają jej członkowie park Kasprowicza to „płuca Łazarza”.  Żeby je ratować planują alternatywne rozwiązania.

–  Na terenie parkingów buforowych przy ul. Reymonta mógłby powstać kryty basen oraz parking kubaturowy, który miałby obsługiwać obiekty sportowe oraz Arenę. – mówią członkowie stowarzyszenia. – Pozwoli to ocalić 350 drzew, zachować ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko i tereny toru łuczniczego ŁKS Surma Poznań.

Teren, na którym rośnie 350 dużych drzew, które miasto planuje wyciąć, należy uprzątnąć i udostępnić mieszkańcom. Znajdujące się tam fundamenty po niedoszłym lodowisku wystarczy zabezpieczyć – jeśli teren nie ma zostać zabudowany, to nie ma konieczności ich kosztownego usuwania. W dalszej kolejności chcielibyśmy, aby powstał tam np. park linowy czy tor dla BMX-ów oraz ścieżka przyrodnicza z miejscami do obserwacji rzadkich gatunków ptaków, które tam przebywają.

Podobnie jak teren stadionu Szyca, tak i teren po stadionie Energetyka powinien zostać wykupiony przez miasto. To historyczny teren sportu, zasłużony w szczególności dla piłki nożnej oraz rugby. Powinien służyć mieszkańcom, byłby również dobrą lokalizacją dla toru wrotkarskiego. Lokalizacja ta jest wystarczająco duża, znajdowałaby się obok zaproponowanych przez nas parkingów kubaturowych. Kilka lat temu udało się powstrzymać plany zabudowy tego terenu wysokimi blokami i rozpocząć prace nad planem miejscowym, który po uchwaleniu ochroni ten teren. Będziemy zabiegać o uchwalenie tego planu miejscowego! – kończą osoby zrzeszone w Koalicji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: