Koalicja Obywatelska przeciw podwyżkom dla polityków

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Klub KO zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy anulującej podwyżki wynagrodzeń dla parlamentarzystów, premiera i wiceministrów. „Podwyżek od Andrzeja Dudy nie chcemy” – zadecydowali posłowie KO.

Decyzja zapadła po dzisiejszej naradzie parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem, jak podaje portal money.pl. Informację potwierdził rzecznik prasowy PO Jan Grabiec – klub KO ma złożyć projekt ustawy dotyczącej podwyżek o uchyleniu podwyżek przyznanych decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, który ma zablokować podwyżki dla polityków do końca tej kadencji parlamentu. Jak podkreślił, KO nie chce podwyżek od prezydenta i partii rządzącej, nie chce też mieć z nimi nic wspólnego. Stąd projekt ustawy, która ma je wycofać.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Dudy od sierpnia miałyby wzrosnąć pensje wiceministrów – prezydent skarżył się, że nie sposób nikogo znaleźć do pracy w Pałacu Prezydenckim za obecną stawkę. Z tego powodu też wzrosłyby wynagrodzenia parlamentarzystów i premiera, ponieważ przysługuje im wynagrodzenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu.

O podwyżkach już negatywnie wypowiedziało się wielu polityków.

Podziel się: