Podwyżki dla polityków. Prezydent Duda podpisał rozporządzenie

Andrzej Duda fot. UMP
Ponad 20 tysięcy złotych dla premiera i marszałków, po 12 tysięcy – dla posłów. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki wynagrodzeń dla polityków. Zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Jak informuje RMF FM, prezydent stwierdził, że nie było w zasadzie żadnych wątpliwości co do zasadności podwyżek, bo choćby wiceministrowie zarabiają bardzo mało, biorąc pod uwagę, jaki jest zakres ich obowiązków i odpowiedzialności. Pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich 20 lat i najwyższy czas był je urealnić, bo zaczęło brakować ludzi do pracy. W Pałacu Prezydenckim nie ma ani jednego podsekretarza stanu, ponieważ pensje oferowane na tych stanowiskach są zbyt niskie.

Dzięki podwyżkom wiceministrowie będą zarabiać około 6 tysięcy więcej niż teraz, kiedy ich pensja wynosi nieco ponad 10 tys. brutto. Decyzja prezydenta jest też wprowadzeniem tylnymi drzwiami podwyżek dla posłów, ponieważ przysługuje im wynagrodzenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu.

Posłowie i senatorowie będą więc teraz zarabiać ponad 12 tys. zł, a ich diety wzrosną o ok. 1,5 tys. zł. Obecnie zarabiają około 8 tys. Natomiast premier i marszałkowie Sejmu i Senatu teraz będą zarabiać miesięcznie 20,5 tysiąca złotych.

Jak podaje Interia.pl, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremierzy i prezes Najwyższej Izby Kontroli także zarobią więcej – ponad 14 tys. zł plus ponad 4 tys. dodatku funkcyjnego. A po niespełna 17 tys. zł będą zarabiać ministrowie, szefowie kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast pensja prezesa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła ponad 20,5 tysiąca złotych brutto.

Zgodnie z informacjami Onetu, Prawo i Sprawiedliwość nie wprowadziło podwyżek ustawa bojąc się negatywnych reakcji społecznych – i tego, że mogłaby nie przejść w Sejmie.

Podziel się: