Koalicja Obywatelska (KO). Co ma do zaoferowania ugrupowanie?

Koalicja Obywatelska wybory do Sejmu i Senatu 2019 fot. Karolina Adamska
Największe ugrupowanie opozycyjne nie traci dobrego humoru i wierzy, że może odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Co w programie oferuje partia Grzegorza Schetyny?
Demokracja

„Akt odnowy Demokracji” – tak politycy Koalicji Obywatelskiej nazwali zbiór ustaw, który ma usunąć wszystkie ustawy łamiące w jakiś sposób Konstytucję. Opozycja zamierza również zadbać o prawa kobiet oraz wprowadzić związki partnerskie, żeby ułatwić osobom homoseksualnym wspólnie żyjącym m.in. dziedziczenie.

W przypadku dojścia do władzy KO zamierza też się zdecydować na wprowadzenie obligatoryjnych referendów, jeżeli obywatelom uda się zebrać pod wnioskiem milion podpisów. Zmiany czekają też system głosowania w Polsce. Pojawić ma się w końcu możliwość robienia tego przez internet.

Służba zdrowia

Koalicja Obywatelska zamierza przywrócić i finansować zabiegi in vitro. Dodatkowo ugrupowanie będzie dążyło do tego, żeby wszystkie dzieci były szczepione.

Polityka senioralna

W obliczu starzejącego się społeczeństwa, polityka senioralna za kilka lat może być jedną z najistotniejszych rzeczy w Polsce. Koalicja Obywatelska w trosce o los seniorów zamierza na stałe wprowadzić „13 emeryturę”. Oprócz tego powstawać mają centra rehabilitacji oraz domy opieki.

Edukacja

KO zamierza „uzdrowić” sytuację w szkołach. Oczywiście jest to nawiązanie do reformy edukacyjnej przeprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość, którą politycy Koalicji Obywatelskiej konsekwentnie nazywają „deformą”. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny również pamięta o nauczycielach. Mają otrzymać 1000 złotych podwyżki.

Smog i energetyka

W tym zakresie plany Koalicji Obywatelskiej wydają się najbardziej ambitne na tle politycznych konkurentów. W ciągu ośmiu lat poziom zanieczyszczeń w powietrzu ma zostać zredukowany do bezpiecznego poziomu. Aby to osiągnąć konieczna będzie stopniowa zmiana naszego modelu energetycznego. Do 2030 roku węgiel ma zostać wyeliminowany z ogrzewania domów i mieszkań. Pięć lat dłużej potrwa usuwanie go z ogrzewania systemowego, a kolejne pięć eliminacja z energetyki.

Dodatkowo politycy Koalicji Obywatelskiej zamierzają rozpocząć, wspólnie z samorządami, program „Zielona Polska”, który zakłada masowe zalesianie nieużytków.

Wyższe płace

W planach polityków ugrupowania jest obniżenie PIT i ZUS. Ma to pomóc wszystkim osobom aktywnie pracującym. Dodatkowe osoby, które zarabiają minimalną pensję krajową będą mogły liczyć na dodatkowe 600 złotych co miesiąc. Koalicja Obywatelska zapowiada też twardo, że zakaz handlu w niedzielę zostanie zlikwidowany.

Dlaczego warto oddać głos na Koalicję Obywatelską? – Dla poznaniaków bardzo ważne są te wartości, które współtworzyły nasz region od dziesiątków lat. W mojej ocenie, a jestem związany z Poznaniem od urodzenia, Koalicja Obywatelska najbardziej uosabia wartości bliskie wszystkim wielkopolanom: rzetelność, pracowitość, myślenie w sposób racjonalny – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, polityk ugrupowania. – Jesteśmy patriotami Polski oraz naszej małej ojczyzny, jaką jest Wielkopolska. Chcemy samorządnego regionu, jednocześnie dbając o silne prawo. Chcemy aktywności i przedsiębiorczości, ale chcemy też szanować wolność. Uważam, że są to cechy, które Koalicja Obywatelska wyraża w sposób najbardziej dobitny.