Kładka przez Wartę będzie gotowa w wakacje. Zobaczcie zdjęcia!

kładka Owińska fot. UMP

Kończą się prace przy kładce przez Wartę, która połączy Owińska w gminie Czerwonak z Radojewem, dzielnicą Poznania, i gminą Suchy Las. Już podczas najbliższych wakacji będzie można nią przejechać przez rzekę.

Kładka przez Wartę powstaje na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach – a po drugiej stronie rzeki zejście znajduje się w Radojewie, prawie na granicy Poznania i Suchego Lasu, w miejscu, gdzie kiedyś istniała przeprawa promowa przez Wartę. Most połączy trzy gminy, ułatwiając mieszkańcom Suchego Lasu i północy Poznania przejazd do Puszczy Zielonki, kąpieliska Akwen Tropicana w Owińskach, Parku Orientacji Przestrzennej i wieży widokowej na Dziewiczej Górze.

Z kolei po zachodniej stronie, na lewym brzegu Warty, kładka będzie stanowiła przedłużenie Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego. Od przystanku tramwaju na Naramowice przy ulicy Błażeja będzie ją dzieliło 6 km, ale od pętli autobusowej w Radojewie to tylko 2 km ulicą Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej.

„Aktualnie trwają prace wykończeniowe” – informuje Urząd Miasta Poznania, który razem z gminami Czerwonak i Owińska oraz powiatem poznańskim buduje tę kładkę. – „W następnej kolejności zaplanowano montaż balustrad, oświetlenia typu LED w poręczach, a także monitoringu – projekt przewiduje instalację 9 kamer. Na terenie obiektu znajdzie się również InfoKiosk, który będzie wyświetlał informacje pasażerskie oraz ciekawostki turystyczne regionu. Atrakcją obiektu będzie wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów. Pozwolą one na podziwianie terenu Warty z poziomu koron drzew. Część mostowa składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m. Wraz z wjazdami po obu brzegach będzie miała ok. 200 metrów. Będzie ona na tyle szeroka, że umożliwi jednoczesne korzystanie przez pieszych i rowerzystów”.

Budowa kładki kosztuje 27 mln zł – została dofinansowana przez Unię Europejską w ramach WRPO 2014 – 2020. Miasto Poznań przeznaczyło na tę inwestycję 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego. To jeden z wyjątkowo udanych przykładów współpracy metropolitalnej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: