Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Czarnek odpowiada

Przemysław Czarnek fot. FB
Zdaniem ministra edukacji i nauki nadal jest spora szansa na to, żeby uczniowie szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej jeszcze w kwietniu. W trybie hybrydowym.

Minister wyraził taką nadzieję w sobotnim programie Radia Maryja i TV Trwam. Jego zdaniem spadki zakażeń, które można obserwować od kilku dni, wydają się trwałą tendencją. A jeśli to się nie zmieni także w przyszłym tygodniu, kiedy upłynie 10 dni po Wielkanocy i powinien być odczuwalny skutek świątecznych wyjazdów i wizyt – to będzie można mówić o odwrocie pandemii. A skoro tak, to powrót do opieki stacjonarnej w żłobkach i przedszkolach, a także nauka stacjonarna w szkołach podstawowych jest jak najbardziej możliwa jeszcze w kwietniu. Co prawda przynajmniej na początku nauka zapewne będzie się odbywała hybrydowo, ale jednak będzie to powrót do szkół.

Czy jednak rzeczywiście będzie to możliwe – okaże się w przyszłym tygodniu, gdy będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja z zakażeniami. Wówczas, po ponownej analizie sytuacji, rząd podejmie decyzję. Na razie nauka w szkołach i zajęcia w przedszkolach oraz w żłobkach w trybie stacjonarnym są zawieszone do 18 kwietnia. Do przedszkoli i żłobków mogą uczęszczać jedynie te dzieci, których rodzice pracują w branżach strategicznych: oświacie, służbie zdrowia, policji i innych służbach mundurowych walczących z pandemią. Dla takich dzieci szefowie placówek są zobowiązani do organizacji zajęć.