Katarzynki 2022. Jakie atrakcje przygotowało MPK Poznań?

140 lat MPK w Poznaniu Parada fot. Sławek Wąchała

Prezentacja autobusów, tramwajów i taboru gospodarczego, przejażdżki historycznym taborem i nauka jazdy tramwajem. Chętnych do skorzystania z atrakcji katarzynek jest tak wielu, że zabrakło miejsc dla chętnych do nauki jazdy tramwajem!

Dzień św. Katarzyny jest obchodzony 25 listopada, ale MPK Poznań zaprasza na świętowanie 27 listopada, w niedzielę.
„Tradycją stało się już, że z tej okazji MPK Poznań i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych pokazują komunikację miejską „od kuchni” – informuje MPK Poznań na swojej stronie. – „Tak będzie również w tym roku. Katarzynkowe imprezy odbędą się w niedzielę, 27 listopada br. w godzinach od 12.00 do 16.00, tym razem w kilku lokalizacjach: na przystanku PST Dworzec Zachodni, w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej oraz autobusowej przy ul. Kaczej, a także na Kolejce Parkowej Maltanka. Specjalnie z tej okazji zostaną uruchomione dwie linie: autobusowa i tramwajowa, które ułatwią przemieszczanie się pomiędzy miejscami, w których odbywać się będą Katarzynki. Już dziś zapraszamy na wszystkie wydarzenia!”.

Chętnych nie brakuje

Zainteresowanie atrakcjami oferowanymi z okazji katarzynek było jednak znacznie większe niż się spodziewali organizatorzy. Miejsca na dziesięciominutową naukę jazdy Moderusem Beta skończyły się już po kilku minutach od uruchomienia zapisów.
„Wczorajsza rejestracja na naukę jazdy tramwajem podczas zbliżających się katarzynek przerosła nasze najśmielsze oczekiwania” – przyznaje MPK. – „Mimo wydłużonych godzin kursowania już po kilku minutach lista została zamknięta. Chętni, którzy nie zdążyli się zarejestrować, będą mogli wpisać się na listę rezerwową na terenie zajezdni Głogowska (niestety, bez gwarancji wzięcia udziału w przejeździe)”.

Dostępne za to będą inne atrakcje: na terenie przystanku PST Dworzec Zachodni, który obecnie jest wyłączony z użytkowania ze względu na remont Pestki, będzie można oglądać wystawę taboru: historyczne tramwaje (między innymi tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, 105N oraz GT8, czyli Helmut) oraz najnowsze pojazdy, w tym autobusy elektryczne, a także pojazdyy gospodarcze i ratownictwa technicznego. Z kolei Modertrans zaprezentuje pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj – Moderus Gamma LF 05 AC.

Warto zajrzeć do zajezdni

„Wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133” – informuje MPK. – „To właśnie tutaj mieści się Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań, do której będzie można zajrzeć i obejrzeć zgromadzone zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika, a przy okazji wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Także w zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie okazja, by zobaczyć dzieła Mateusza Wawrowskiego – miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny”.

W zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie także czekał na chętnych punkt informacyjny z aktualnymi ofertami pracy w spółce – w tym z wymaganiami na poszczególne stanowiska – a także z informacją o procedurze rekrutacyjnej.

Z okazji katarzynek na trasę wyjadą też zabytkowe parowozy Kolejki Parkowej Maltanka: Borsig Bn2t, najstarszy sprawny parowóz w Polsce wraz z wagonem, tak zwaną „kowbojką” – oraz Ryjek, czyli wagon motorowy MBxc1-41, najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym. Kursy będą realizowane co pół godziny od 12.00 do 16.00. To atrakcja biletowana – na przejazdy obowiązywał będzie cennik z dopłatą historyczną.

Bezpłatna linia dowozowa i historyczny tabor

Do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą katarzynki, chętnych dowiezie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. Tramwaje historyczne będą kursować – z częstotliwością co 10 minut – po trasie Zawady – Górczyn (będą przejeżdżać ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską). Na trasę wyjadą składy N+ND oraz H+ND, a także tramwaje 102N, 102Na, 105N, GT6, GT8).

Tego dnia warto również skorzystać z przejażdżki historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200, a przy okazji zwiedzić z ich pokładu zajezdnię autobusową przy ulicy Kaczej. Autobusy będą kursować (co 30 minut) na trasie Dworzec Zachodni – Zajezdnia WA2 Kacza – Dworzec Zachodni (poza przystankiem początkowo-końcowym Dworzec Zachodni zatrzymają się jedynie na przystanku Krauthofera w pobliżu zajezdni Głogowska). W trakcie podróży zaplanowany jest przejazd (bez możliwości wysiadania) przez zajezdnię autobusową i zobaczenie hali OC, stacji paliw, stacji ładowania czy najnowszych minibusów – Mercus.

27 listopada o godzinie 15.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97 odbędzie się uroczysta msza św. w intencji pracowników MPK Poznań oraz ich rodzin. A po mszy św. wystąpi Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań.

Podziel się: