Kapsuła czasu znaleziona w Nadleśnictwie Karnieszewice

znalezisko w Nadleśnictwie Karnieszewice fot. Nadleśnictwo Karnieszewice
Niezwykłego odkrycia dokonano na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice niedaleko Sianowa podczas sadzenia nowego lasu. Sadzący odkopali kankę po mleku zawierającą osobiste rzeczy żołnierza Wehrmachtu i leśnika. ” To prawdziwa kapsuła czasu” – uznało nadleśnictwo.

Żołnierz i leśnik, Gerhard Liedtke, mieszkał na terenach należących wówczas do Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku. W „kapsule czasu” pozostawił między innymi „mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany” – jak informuje nadleśnictwo.

Z dokumentów dowiadujemy się, że Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 roku, był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśnik w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci, a jedna z córek urodziła się we wrześniu 1944 w Olsztynie.

„Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych” – wyjaśniają pracownicy nadleśnictwa. – „Gdy wybuchła II WŚ miał 24 lata, a w 1941 wziął udział w kampanii. Wezwanie z lutego ‘45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Gerharda Liedtke na nowo”.

A co się stało z leśnikiem i żołnierzem po 1945 roku? Odtworzeniem całej jego historii zajmie się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który wczoraj odebrał z nadleśnictwa odnalezione skarby. Po ich oczyszczeniu i zakonserwowaniu, można je będzie oglądać w dziale muzealnym ośrodka.

Nadleśnictwo Karnieszewice