Kalisz: Żona Bogusława Śliwy walczy o odszkodowanie

Małgorzata Chwilczyńska, żona znanego kaliskiego prawnika Bogusława Śliwy, złożyła wniosek do kaliskiego sądu o zadośćuczynienie i odszkodowanie za internowanie męża w stanie wojennym.

Bogusława Śliwa był jednym z twórców tzw.”Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej” oraz autorem napisu na budynku sądu “Przywrócić godność prawu”. Był aresztowany w 1983 roku, a po wypuszczeniu z więzienia – zmuszony do wyjazdu z Polski. Zmarł na emigracji w Szwecji w 1989 roku.

Jak podaje Radio Poznań, jego żona, Małgorzata Chwilczyńska, domaga się ponad pół miliona złotych odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdy doznane w latach stanu wojennego. Chodzi tu nie tylko o jego aresztowanie, ale też stałe naciski także wobec rodziny, przeszukania mieszkania, zakaz pracy nie tylko w zawodzie, ale w jakimkolwiek charakterze, a także ciągłe wezwania na przesłuchania przez służby bezpieczeństwa.

Odbyła się już pierwsza rozprawa w tej sprawie, jednak sąd zadecydował o konieczności uzupełnienia materiału dowodowego, w szczególności o okres dotyczący aresztowania Bogusława Śliwy. Rozprawę odroczono do 6 grudnia.

Radio Poznań, el

2 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze