beczki z chemikaliami fot. PSP Koło

Kalisz: Zniszczenie chemikaliów w Szczypiornie będzie droższe o… 25 mln?

Władze Kalisza ogłosiły przetarg na zniszczenie zawartości magazynu w Szczypiornie pełnego chemikaliów. I okazało się, że nie będzie łatwo. Jedyna oferta, która wpłynęła, jest droższa o 25 mln od kwoty, którą na ten cel przeznaczyło miasto.

Przypomnijmy: nielegalne składowisko powstało 6 lat temu, gdy poznaniak, Patryk M., wynajął magazyn i przywiózł do niego odpady, głównie farby, lakiery i rozpuszczalniki. Za nielegalne składowanie toksycznych odpadów został skazany na 2 lata więzienia. Ale w trakcie procesu okazało się, że to nie on czerpał zyski z procederu – był jedynie “słupem”. Ktoś inny wziął pieniądze za przechowanie toksycznych odpadów – i zniknął. A władze Kalisza zostały z problemem. Szacuje się, że ich utylizacja to koszt 10 mln zł.

W magazynie znajdują się 3 tony chemikaliów. Władze Kalisza – jak podaje Radio Poznań – oszacowały koszt zniszczenia tego wszystkiego na około 10 mln zł. Połowa budżetu na ten cel pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 5 mln zł – a resztę dołoży miasto.Ogłosiły przetarg – i okazało się, że jedyna oferta, która wpłynęła, opiewa na kwotę wyższa od założonej przez miasto o… 25 mln zł.

Co w takim razie miasto zrobi z tym problemem? Gdyby chodziło o mniejszą różnicę, zapewne władze Kalisza zaczęłyby szukać dodatkowych środków. Jednak 25 mln zł więcej oznacza sytuację kryzysową, jak zaopiniował Tadeusz Skarżyński, przewodniczący rady miasta.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze