Kalisz: Kolejne nielegalne chemikalia do utylizacji

3 tony toksycznych substancji chemicznych znajduje się w magazynie w kaliskim Szczypiornie. To kolejne nielegalne składowisko znalezione w ostatnim czasie. Na szczęście do wakacji chemikalia mają zniknąć.

Nielegalne składowisko powstało 6 lat temu. poznaniak, Patryk M., wynajął magazyn i przywiózł do niego odpady, głównie farby, lakiery i rozpuszczalniki. Za nielegalne składowanie toksycznych odpadów został skazany na 2 lata więzienia. Ale w trakcie procesu okazało się, że to nie on czerpał zyski z procederu – był jedynie “słupem”. Ktoś wykorzystał doskonale sprawdzającą się metodę, by w łatwy sposób zarobić pieniądze – i zniknął. A władze Kalisza zostały z problemem 3 ton chemikaliów w mieście. Szacuje się, że ich utylizacja to koszt 10 mln zł.

Władze Kalisza – jak podaje Radio Poznań – ogłosiły przetarg na zniszczenie zawartości magazynu. Połowa budżetu na ten cel pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę dołoży miasto.

Zgłosiły się trzy firmy zainteresowane utylizacją szkodliwych substancji i jest szansa na to, że do wakacji problem zniknie. To bardzo dobrze, bo czas goni. Pojemniki zawierające chemikalia są w coraz gorszym stanie i trzeba zdążyć z ich wywozem przed ich rozszczelnieniem. Sam magazyn po opróżnieniu będzie służyć celom przeciwpowodziowym.

Radio Poznań, el

Daj znać innym

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Zygmunt Bartolik Kalisz
Gość
Zygmunt Bartolik Kalisz

Przypominam, że to nie 3 tony chemikaliów, ale 3000 ton chemikaliów (100 tirów), to spora różnica i minimalizacja skali zagrożenia dla mieszkańców Szczypiorna. Proszę o sprostowanie informacji.