szpital Wolica fot. WUW

Kalisz: Szpital w Wolicy będzie wygaszany. Czy to koniec pandemii w regionie?

Jednoimienny szpital w Wolicy od 1 lipca ponownie będzie szpitalem chorób płuc i gruźlicy. Taką decyzję podjął wojewoda Łukasz Mikołajczyk i poinformował już o niej marszałka Marka Woźniaka jako organ prowadzący.

Szpitale jednoimienne w Polsce są wygaszane od 1 czerwca, ale w Wielkopolsce zapadła decyzja o utrzymaniu dwóch placówek ze względu na trudną sytuację epidemiczną na południu województwa, m.in. w Kępnie. Jednak teraz wojewoda uznał, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej wystarczy jeden szpital zakaźny w Wielkopolsce – i będzie to szpital w Poznaniu.

W związku z tym szpital jednoimienny w Wolicy ma miesiąc na przygotowanie się do wygaszenia i powrócenie do działalności sprzed decyzji o przekształceniu. W placówce pod Kaliszem, która ma 120 miejsc, przebywa teraz 40 pacjentów. Z kolei w Poznaniu hospitalizowanych jest 78 pacjentów na 406 łóżek, które posiada szpital.

– Mamy łącznie około 400 łóżek wolnych, dlatego zapadła decyzja o przywróceniu szpitala w Wolicy do normalnego funkcjonowania – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Do 1 lipca mamy duży zapas czasowy. W przypadku Wolicy nie będzie konieczności wykonywania prac rozbiórkowych w szpitalu, ponieważ chcemy, by placówka była gotowa na ewentualną kolejną falę, która może nastąpić w okresie jesiennym.

Także wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uważa, że jeden szpital z 400 łóżkami w obecnej sytuacji wystarczy.
– Analizując sytuację w całym kraju i zalecenia dla wszystkich województw, od 1 lipca szpital w Wolicy zostanie wykreślony z wykazu podmiotów przeznaczonych dla pacjentów z covid-19 i podejrzeniem tej choroby, o czym dyrekcja szpitala w Wolicy została poinformowana na początku czerwca – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ. – Gdyby szpital w Wolicy realizował umowy z NFZ w normalnym trybie, otrzymywałby miesięcznie 1 392 461,05 zł, z czego niewiele ponad milion złotych stanowiłby ryczałt. W związku z przekształceniem placówki w Wolicy w szpital jednoprofilowy przeznaczony dla pacjentów z covid-19 i podejrzeniem zakażenia Sars-Cov-2, za kwiecień placówka otrzymała  prawie 1 800 000 zł, a za maj (120 łóżek) – około 2 500 000 zł.

Szpital w Wolicy został umieszczony w wykazie od 20 kwietnia i początkowo dysponował 69 łóżkami. Od 1 maja liczba łóżek wzrosła do 120. Mimo powrotu do pierwotnego przeznaczenia liczba łóżek zostanie zachowana – na wypadek jesiennego nawrotu pandemii.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze