Kalisz: Nie ubywa przypadków boreliozy

kleszcz fot. UPP

Zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu nie odnotowano w powiecie kaliskim od kilkunastu lat – ale nie maleje liczba chorych na boreliozę. A obie choroby są roznoszone przez kleszcze.

Jak informuje portal faktykaliskie.pl, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w tym roku otrzymała zgłoszenia o 12 zachorowaniach na boreliozę. W ubiegłym było 20 takich przypadków. Najwięcej w ostatniej dekadzie odnotowano iuch w 2017 roku – wtedy stwierdzono 35 takich przypadków.

Borelioza jest chorobą bakteryjną roznoszona przez kleszcze, która może prowadzić do porażenia nerwów twarzy, chorób serca i stawów. Jeśli choroba jest wykryta wcześnie, można ją wyleczyć antybiotykami. Jeśli zbyt późno – nie ma na nią lekarstwa.

Lekarstwa nie ma także na kleszczowe zapalenie mózgu, ale na tę chorobę jest szczepionka, która staje się coraz bardziej popularna. Dzięki temu przez kilkanaście ostatnich lat PSSE w Kaliszu nie otrzymała ani jednego zgłoszenia o zachorowaniu na kleszczowe zapalenie mózgu w powiecie. Tylko w 2019 roku przeciwko wirusowi wywołującemu wirusowe zapalenie mózgu zaszczepiło się 318 osób, a w ubiegłym roku było to 186 osób.

Podziel się:

Ostatnio dodane: