Kalisz: Mobilny punkt pobrań Test&Go już działa

punkt pobrań 1 fot. WBOT
Mobilny punkt pobrań dotarł do Kalisza i będzie tu działał do 15 maja. Osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem będą mogły oddać próbki do badań metodą drive thru, czyli nie wysiadając z samochodu.

Oficjalnego otwarcia punktu Test&Go w nowym miejscu dokonał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Punkt znajduje się na parkingu pod Stadionem Miejskim w Kaliszu i będzie tam przez pięć dni. Próbki można oddawać w godzinach od 10.00 do 19.00, po uprzedniej rejestracji w sanepidzie, a pobierają je odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 31 bazy lotnictwa taktycznego w Krzesinach. W punkcie ewidencyjnym spotkać można także pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 15 minut.

– Test&Go spotkał się z pozytywnym odbiorem w Krotoszynie, gdzie udało się wykonać ponad 300 testów na obecność covid-19 w trzy dni – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Na wniosek wojewody wielkopolskiego, przenieśliśmy punkt wymazowy do Kalisza. Tym razem mamy zamiar pobrać ponad 700 wymazów. Moi żołnierze wczoraj ponownie rozbudowali punkt Test&Go. Już podczas poprzedniej akcji, wraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, ustaliliśmy procedury według których możemy pobierać próbki. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy. Zarówno w Krotoszynie, jak i Kaliszu, punkt realizowany jest przy bardzo dobrej współpracy z samorządem lokalnym.

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie można sprawdzić także na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy pomocy kodu wydanego podczas badania.

Wymazy pobierane są od osób wcześniej wskazanych przez sanepid (na wniosek wojewody). Aby poddać się badaniu, należy wypełnić ankietę oraz przejść kwalifikację. Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa.

WBOT, el