Kalisz: Dziewięć osób w jednym osobowym samochodzie

Funkcjonariuszy kaliskiej policji zainteresował samochód, który jeździł po parkingu jednego z marketów z otwartym bagażnikiem. Okazało się, że to z powodu dodatkowych pasażerów, przewożonych właśnie w bagażniku.

Policjanci z kaliskiej drogówki zauważyli osobowe audi, którego 20-letni kierowca był uczestnikiem zlotu miłośników motoryzacji. Uwagę funkcjonariuszy zwróciła otwarta tylna klapa bagażnika – a była otwarta, bo, jak się okazało, wewnątrz siedziało trzech pasażerów. Dodatkowych pięciu – oprócz kierowcy! – było w środku…

W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci zatrzymali kierującemu dokument prawa jazdy. Dodatkowo 20-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego został ukarany mandatem.

Funkcjonariusze przypominają też, że przewożenie większej liczby osób, niż dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym, może być przyczyną tragedii. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie powodują. Każda „dodatkowa” osoba w aucie nie posiada pasów bezpieczeństwa i stanowi tym samym zagrożenie dla siebie, jak i dla innych współpasażerów.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 r. przepisami, kierowca straci prawo jazdy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego organu, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

KMP Kalisz


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978