katedra Kalisz fot. FB

Kalisz: Biskup Janiak jednak nie będzie udzielał święceń kapłańskich

Jak poinformowała na swojej stronie Kuria Diecezjalna w Kaliszu, święceń kapłańskich diakonom podczas sobotniej uroczystości udzieli Stanisław Napierała, kaliski biskup senior.

Jak informuje Onet.pl, zmiana jest efektem oskarżenia biskupa Janiaka w filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” o tuszowanie pedofilii wśród podległych mu duchownych. Chodzi o czyny pedofilskie byłego księdza Arkadiusza Hajdasza w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy ksiądz był podwładnym biskupa. Mimo że rodzice molestowanych dzieci składali skargi do biskupa, ten nie zrobił nic, by przerwać ten proceder.

Przypomnijmy, że, jak informowaliśmy, po premierze filmu braci Sekielskich pod siedzibą kurii protestowało 200 mieszkańców Kalisza. Powstała również petycja, by władze miasta nie zapraszały biskupa na żadne miejskie uroczystości. Mieszkańcy zapowiadali też protest przed katedrą.

Najwyraźniej protesty mieszkańców i nagłośnienie sprawy odniosły skutek, ponieważ kaliska kuria opublikowała komunikat na swojej stronie: “w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp Stanisław Napierała; w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun”.

O tym, że to biskup Janiak miał udzielać święceń, informowaliśmy dziś jako pierwsi w Onecie. Przez cały dzień staraliśmy się uzyskać na ten temat komentarz z Episkopatu. Obiecano nam, że głos zabierze Biuro Delegatury KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. I słowa dotrzymano. Komunikat na Twitterze głosi, że to nie biskup Janiak udzieli jutro święceń kapłańskich.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze