Kalisz będzie miał uniwersytet od przyszłego roku akademickiego?

prezydent Krystian Kinastowski, konferencja prasowa fot. UM Kalisz

Grupa parlamentarzystów z regionu kaliskiego zamierza wystąpić z inicjatywą utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Uczelnia miałaby rozpocząć działalność 1 października 2023 roku, a inicjatywę wspiera minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na temat utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego 12 września w Urzędzie Miasta Kalisza zorganizowano konferencję prasową z udziałem ministra Czarnka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, kaliskich posłów, prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz przedstawicieli Akademii Kaliskiej.

– Stawiamy na zrównoważony rozwój kraju, a zatem także na rozwój Kalisza – zapewniała minister Maląg. – Chcemy pomóc Akademii Kaliskiej realizować marzenia o staniu się uniwersytetem. Złożymy inicjatywę poselską w tej sprawie. Jako nauczyciel z zawodu cieszę się, że zmieniamy oblicze polskiej nauki. Chcemy budować nowoczesną Polskę, ale z ukształtowanym kręgosłupem, ze zwróceniem uwagi na silny fundament, jakim jest rodzina.

Poparcie dla powstania Uniwersytetu Kaliskiego wyraził też minister Czarnek.
– Kalisz to miasto o wielkiej historii, które bardzo dobrze się rozwija, czego gratuluję panu prezydentowi mówił. – Zasługuje na status miasta akademickiego. Akademia Kaliska, w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp, o czym świadczą ostatnie wyniki ewaluacji. Już niedługo może stać się uniwersytetem. Ministerstwo Edukacji i Nauki jest przychylne tej inicjatywie. To wielka szansa dla miasta i regionu.

Inicjatywę popiera też prezydent Krystian Kinastowski, uważając, że powstanie uczelni będzie dodatkowym impulsem dla rozwoju Kalisza oraz aglomeracji kalisko-ostrowskiej.
– Akademickość Kalisza to wielkie wyzwanie dla całego miasta, bo obok ludzi nauki i studentów, to ważne także dla wszystkich mieszkańców – podkreślał prezydent. – Uniwersytet Kaliski nie powstanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Trzeba spełnić konkretne wymagania, co uczelnia na pewno zrealizuje. Samorząd zawsze będzie wspierał jej dążenia. To nasza rodzima uczelnia, powstała z kaliskiego potencjału. Cieszę się, że w ostatnich latach udało się przełamać wieloletnią niemoc w zakresie rozwoju szkolnictwa wyższego w Kaliszu. Niedawno powstała Akademia Kaliska, teraz musimy zbudować jak najszerszy front poparcia dla powstania Uniwersytetu Kaliskiego.

Władze Akademii Kaliskiej zapewniają, że są w stanie spełnić wszystkie wymogi niezbędne do tego, by uczelnia stała się uniwersytetem.
– W trzech dyscyplinach możemy otwierać szkoły doktorskie. Wypełniliśmy wszystkie warunki, aby być akademią. To zasługa całej kadry. Teraz skupiamy się na parametryzacji – mówił prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. – A potencjał mamy ogromny, więc wymogi uniwersyteckie też wypełnimy.

Ponieważ to projekt poselski, więc wymaga zebrania odpowiedniej liczby podpisów – jednak zdaniem pomysłodawców nie będzie z tym problemu. Po zebraniu projekt trafi do laski marszałkowskiej i przejdzie pełen proces ustawodawczy.