Kalisz: “Asnyk” świętuje wyjątkowy rok szkolny

W tym roku mija 200 laty od wybudowania gmachu, w którym mieści się to znane kaliskie liceum, popularnie zwane “Asnykiem” od nazwiska patrona. Ale niezwykłość budynku to nie tylko wiek.

Już sam początek jego historii był niezwykły, bo powstał na fundamentach zamku starościańskiego, jak podaje Radio Poznań, wg projektu architekta Sylwestra Szpilowskiego. To jedna z najstarszych szkół w Polsce. Przez kolejne sto lat istnienia szkoły zmieniały się jej nazwy i profile kształcenia. Wreszcie w 1923 r. szkołę upaństwowiono i nadano jej imię obowiązujące do dziś – Adama Asnyka.

Szkoła prowadziła dwa ciągi licealne: humanistyczny i przyrodniczy. W tym kształcie istniała do II wojny światowej, ale w roku 1939 zawiesiła swoją działalność, a jej wychowankowie weszli w większości w skład 25. Kaliskiej Dywizji Piechoty, która stoczyła bój o Łęczycę, walczyła pod Uniejowem i Kutnem, by następnie wziąć udział w obronie Warszawy.

W murach liceum uczyło się wielu wybitnych naukowców, artystów, duchownych, działaczy społecznych – także i sam Adam Asnyk. O wszystkich można przeczytać na stronie placówki, a jej absolwenci nawet po ukończeniu liceum utrzymują kontakt ze sobą i swoją szkołą, mają nawet własną stronę.

Świętowanie rozpocznie już 2 września. Później odbędą się konferencje naukowe, zostanie posadzony pamiątkowy dąb. Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Andrzej Duda.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze