Kalisz: Arcybiskup poznański będzie prowadził dochodzenie w sprawie biskupa Janiaka

Jak poinformowała na swojej stronie archidiecezja poznańska, arcybiskup Stanisław Gądecki ma na polecenie Watykanu przeprowadzić dochodzenie w sprawie potencjalnych zaniedbań biskupa kaliskiego.

Oto komunikat:

1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę przedstawioną w filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” – wykorzystywania seksualnego trzech chłopców przez księdza Arkadiusza H. Biskup wiedział o tym, ale krył sprawcę i nie zrobił nic, by ochronić dzieci. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi – matka jednego z chłopców twierdzi, że rozmawiała o tej sprawie także z biskupem Stanisławem Napierałą, obecnie biskupem seniorem, oraz z księdzem Piotrem Bałoniakiem, który wtedy był wikarym. Biskup nie skomentował informacji, natomiast ksiądz Bałoniak, obecnie proboszcz, twierdzi, że o niczym nie wiedział.

Przeciwko obecności biskupa Janiaka w życiu publicznym protestują też mieszkańcy Kalisza, jak informowaliśmy. 

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze