Kalisz: 16-latek malował po ścianie kamienicy. „Niektórzy patrzą na to przez pryzmat dzieła artystycznego”

spray fot. pixabay
Policja zatrzymała dwóch 16-latków, którzy miłość do jednego z klubów postanowili wyrazić za pomocą spraya na ścianie kamienicy.

Policjanci zatrzymali ich 22 stycznia 2020 roku. Sam moment zatrzymania był dość kuriozalny – jeden z nastolatków zapytał policjantów w cywilu, czy przypadkiem nie widzieli w pobliżu policji. Kiedy mundurowi mu się przedstawili, nastolatek nie krył zdziwienia.

– Funkcjonariusze zajmujący się sprawą szybko wytypowali drugą osobę, która współdziałała z 16-latkiem. Okazało się, że to jego rówieśnik. Obaj młodzi kaliszanie zostali przesłuchani. Oprócz uszkodzenia elewacji kamienicy, odpowiedzą również za zniszczenie betonowego ogrodzenia należącego do jednej z kaliskich szkół. Materiały sprawy zostały przekazane już do sądu rodzinnego – informują policjanci z Kalisza.

Zespół ds. nieletnich ustala jeszcze, czy zatrzymani nastolatkowie nie są odpowiedzialni za podobne malowidła w okolicy. Ze swojego zachowania będą się musieli tłumaczyć przed sądem. Niewykluczone, że ich rodzice będą zmuszeni do pokrycia kosztów szkód wyrządzonych przez malarskie pasje ich pociech.

– Wśród młodych ludzi często istnieje takie przekonanie, że graffiti nie niesie wielkiej szkody. Natomiast koszty przywrócenia elewacji do poprzedniego stanu są olbrzymie. Niektórzy patrzą na to przez pryzmat dzieła artystycznego. Jednak malowanie bez zgody właściciela budynku czy posesji jest postępowaniem wykraczającym poza normy prawne – przypominają policjanci.

Podziel się:

Ostatnio dodane: