Kalisz: 11 maja ruszy mobilny punkt badań na koronawirusa

Krotoszyn punkt pobrań fot. WUW
W Kaliszu od poniedziałku przez 5 dni będzie działało samochodowe centrum pobrań prób covid-19 test and go. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Dziennie zostanie przebadanych około 150 osób.

– Moja decyzja jest podyktowana dynamicznym wzrostem zakażeń w powiecie kaliskim i Kaliszu – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Każdego dnia obserwuję sytuację w regionie i wiem, że niektórzy mieszkańcy mają obawy o swoje zdrowie. W pełni to rozumiem, dlatego punkt będzie działał aż pięć dni. Codziennie chcemy zbadać około 150 osób, jeśli będzie taka liczba zgłoszeń. Wydłużamy także godziny funkcjonowania punktu od 10:00 do 19:00, a badania będą w pełni bezpłatne. Dlatego zwracam się do mieszkańców powiatu kaliskiego i miasta Kalisza, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie stanu swojego zdrowia, proszę zgłaszać się do sanepidu. Punkt drive-thru jest dla was.

Punkt poboru będzie funkcjonował w Kaliszu od 11 do 16 maja w godzinach od 10.00 do 19.00. Z uwagi na duże zainteresowanie badaniami przez mieszkańców Krotoszyna, Łukasz Mikołajczyk zdecydował o wydłużeniu o godzinę czasu pracy kaliskiego centrum.

Punkt zostanie uruchomiony na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Łódzkiej w Kaliszu. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 61 65 68 075.

Zgodnie z założeniami punkt drive-thru będzie mógł przebadać w sumie 750 osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Każdy z przebadanych mieszkańców otrzyma dostęp do wyników online, a w przypadku wyniku pozytywnego testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.

Punkt drive-thru to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z lokalnym samorządem, który zabezpieczył m.in. miejsce do badań. Koordynacji projektu poszerzenia diagnostyki laboratoryjnej w skali województwa podjął się wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
– Dziękuję również ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi za wsparcie, bez którego uruchomienie drive-thru w tej formie byłoby niemożliwe – dodaje wojewoda.

W Krotoszynie, dzięki prowadzonym przez trzy dni w ramach centrum pobrań COVID-19 badaniom, wykonano testy na obecność koronawirusa u 302 osób. Do dziś badania laboratoryjne nie potwierdziły żadnego wyniku dodatniego testu. W Wielkopolsce odnotowano 1640 przypadków zakażeń koronawirusem. W samym Kaliszu 345 osób uległo zakażeniu, w powiecie kaliskim – 152 osoby (stan na 6 maja). Od początku pandemii w Wielkopolsce wykonano ponad 33 tys. testów.

Kalisz to druga po Krotoszynie lokalizacja wskazana przez wojewodę wielkopolskiego, w której uruchomione zostanie mobilne centrum diagnostyczne.

WUW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: