Kalisz: 105. rocznica pogromu miasta

Wiązanki kwiatów pod tablicą na kaliskim ratuszu i znicze na cmentarzu wojskowym – tak Kalisz uczcił 105 rocznicę pogromu miasta.

Jak podaje Radio Poznań, między 4 a 22 sierpnia 1914 r. wojska niemieckie dokonały serii ostrzelań artyleryjskich Kalisza, w wyniku których zrównano z ziemią niemal całe zabytkowe śródmieście. Ocalała zaledwie co dziesiąty dom. Miasto było podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana. Kalisz został uznany za najbardziej zniszczone miasto polskie podczas pierwszej wojny.

“Pamięć o mieszkańcach miasta nigdy nie powinna zaginąć”, mówił podczas rocznicowych uroczystości prezydent Krystian Kinastowski. Prezydent przypomniał, że zawsze należy pamiętać o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność i o tych, którzy żyli spokojnie, mieli domy, rodziny – i w jednej chwili stracili wszystko.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem na czele, parlamentarzyści, a także kombatanci i służby mundurowe oraz kompania honorowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze