poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Jest porozumienie w sprawie budżetu UE!

Poinformował o tym na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Zaznaczył też, że chodzi o porozumienie nie tylko w sprawie budżetu, ale i Funduszu Odbudowy.

“Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację” – napisał na Twitterze Michel.

Jak informuje Onet.pl, już wczoraj agencja Reutera podała, że Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję budżetu zaproponowaną przez Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE. Teraz propozycja czeka na akceptację pozostałych państw członkowskich – a zwłaszcza Holandii. Agencja powołuje się na słowa wysokiego rangą polskiego urzędnika, który zastrzegając anonimowość przyznał, że wstępna akceptacja jest. Nikt nie spodziewał się, że decyzja co do unijnego budżetu zostanie podjęta tak szybko, ale urzędnik powiedział, że była wywierana presja, aby decyzja zapadła przed rozpoczęciem szczytu UE.

Przypomnijmy, że chodzi o budżet UE (1,8 bln euro) oraz fundusz odbudowy (750 mld) w ogólnym budżecie. Jego zatwierdzeniu sprzeciwiały się Polska i Węgry, ze względu na powiązanie dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności. Pomysł od początku popierało 25 pozostałych państw UE.

 

Strona głównaBiznes i FinanseJest porozumienie w sprawie budżetu UE!