wtorek, 21 stycznia, 2025

Jesień to trudny czas dla jeży – jak możemy im pomóc?

Władze Poznania wystosowały apel do mieszkańców, zwracając uwagę na los jeży w okresie jesiennym. Zwierzęta te przygotowują się obecnie do zimowej hibernacji, co sprawia, że są bardziej narażone na niebezpieczeństwa.

Jeże to nocne ssaki, które spędzają zimę w stanie hibernacji. Jesienią są szczególnie aktywne, poszukując miejsc do zbudowania gniazd oraz gromadząc zapasy. Można je spotkać w ogrodach, parkach i na poboczach dróg. Niestety, w tym okresie często padają ofiarą wypadków drogowych lub ataków psów.

Urzędnicy z Poznania przypominają, że jeże budują swoje zimowe schronienia w stosach liści, nieużywanych paleniskach czy zaroślach. Apelują do mieszkańców o ostrożność podczas jesiennych prac ogrodowych i pozostawienie bezpiecznych miejsc dla tych zwierząt. Ważne jest również, aby nie zakłócać ich snu zimowego, który trwa do wiosny.

W mieście działa specjalna placówka – Dziki SOR, która udziela pomocy rannym i chorym dzikim zwierzętom. Obecnie trafia tam wiele jeży z różnymi obrażeniami, w tym pogryzionych przez psy czy poszkodowanych w wypadkach drogowych. Zdarzają się też przypadki zatruć, spowodowane niewłaściwym stosowaniem środków deratyzacyjnych.

Władze Poznania podkreślają, że jeże są pożytecznymi zwierzętami, pomagającymi w zwalczaniu szkodników ogrodowych. Przypominają również, w jakich sytuacjach jeż może potrzebować pomocy. Do niepokojących objawów należą: aktywność w ciągu dnia, leżenie na boku na otwartej przestrzeni, widoczne rany lub obecność larw much na ciele zwierzęcia.

W przypadku znalezienia jeża wymagającego pomocy, nie należy podejmować samodzielnych prób opieki. Zamiast tego należy skontaktować się z Dzikim SORem.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańJesień to trudny czas dla jeży - jak możemy im pomóc?