Jarocin: Wicepremier Emilewicz odwiedziła farmę wiatrową. I… zjechała na linie

Jadwiga Emilewicz fot. UMiG Koźmin Wielkopolski
Zwiedziła park wiatrowy Koźmin – Jarocin, wjechała na szczyt ponad stumetrowej turbiny wiatrowej i – ku zaskoczeniu zebranych – zjechała z niej na linie służącej do ewakuacji.

Wizyta miała miejsce 29 lipca – jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Koźminie Wielkopolskim – a organizatorem wizyty było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Jadwiga Emilewicz odwiedziła Park Wiatrowy Koźmin – Jarocin firmy wpd, jedną z większych farm wiatrowych w Wielkopolsce. I to właśnie tam wjechała na szczyt turbiny, a później zjechała z niej na linie.
– Czuję się jak w domu. Jest świetna pogoda, lekki wiatr, duża przyjemność. Wspaniałe widoki, aż po horyzont – przyznała już na ziemi.

Następnym punktem wizyty była konferencja prasowa, podczas której Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że działania rządu idą w kierunku dostarczanie czystej, taniej energii do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Temu celowi będą też służyć zmiany w przepisach, jednak mają się one odbywać bez pośpiechu, w oparciu o analizy eksperckie i wyniki konsultacji społecznych.

Zdarza się, że farmy wiatrowe budzą negatywne emocje wśród lokalnych społeczności – o korzystnych i niekorzystnych aspektach funkcjonowania farm wiatrowych mówił podczas spotkania Maciej Bratborski, burmistrza Koźmina Wielkopolskiego. Wśród pozytywów wymienił budowę dróg dojazdowych do wiatraków, z których korzystają również rolnicy oraz wpływy dla rolników z tytułu najmu gruntów pod elektrownie wiatrowe. Wśród negatywów – zakłócenia krajobrazu oraz ograniczanie rozwoju innych gałęzi przemysłu.

UMiG Koźmin Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: