Jaki alkomat kupić?

Alkomaty kojarzą się przede wszystkim z pracą policji i sądów, jednak są wśród nich urządzenia, które mogą być stosowane przez użytkowników indywidualnych. Są one wykorzystywane do sprawdzania trzeźwości pracowników lub członków rodziny. Niekiedy korzystają z nich także kierowcy po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu, aby sprawdzić, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kierownicę.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • półprzewodnikowe
  • elektrochemiczne
  • spektrofotometryczne

Różnią się one między sobą działaniem i wykorzystywanym rodzajem sensora. Pierwszy z wymienionych jest najtańszy, najbardziej dostępny dla prywatnych użytkowników, ale też najbardziej zawodny, ponieważ nie reaguje wyłącznie na alkohol etylowy, ale także na nikotynę. Na wynik pomiaru mogą wpływać także zjedzone wcześniej produkty spożywcze np. owoce.

Alkomaty elektrochemiczne posiadają sensor, który reaguje ściśle na alkohol etylowy. Dlatego są one używane przez policję i pracowników ochrony zdrowia, a pomiar nimi wykonany może mieć charakter dowodowy. Najdokładniejsze są alkomaty spektrofotometryczne wykorzystujące spektrum podczerwieni. W odróżnieniu od urządzeń elektrochemicznych nie wymagają okresowej kalibracji.

Czym powinien charakteryzować się alkomat.

Poza dokładnością pomiaru inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu to m.in. zakres pomiaru wynoszący ok. 5 promili. Na skuteczność urządzenia ma wpływ także jego obudowa, powinna być ona odporna zarówno na uszkodzenia, jak i na niską temperaturę, która może utrudniać pomiar. W tym drugim przypadku informacja o temperaturze powinna wyświetlać się przed pomiarem. Przenośny alkomat powinien także umożliwiać bezprzewodowe drukowanie wyników oraz zachowywanie pomiarów w pamięci urządzenia. Cechy te mają szczególne znaczenie, kiedy posiadamy alkomat wielokrotnego użytku.

Zalety alkomatów bezdotykowych

Wśród alkomatów można znaleźć także modele bezustnikowe, które są niezwykle przydatne przy konieczności przebadania dużej ilości osób. Alkomaty bezdotykowe nierzadko stosowane są w miejscach pracy, gdzie konieczne jest sprawdzenie trzeźwości pracowników przed dopuszczeniem do obowiązków. Pomiar jest przeprowadzany, kiedy badany dmucha w kierunku otworu w alkomacie. Jest to rozwiązanie higieniczne i bezpieczne, a dzięki temu, że większość modeli posiada wbudowany sensor, może stanowić urządzenie dowodowe.

Kiedy można stosować alkomaty półprzewodnikowe?

Alkomaty półprzewodnikowe są odpowiednie w sytuacjach, kiedy chcemy zbadać poziom alkoholu przed podróżą samochodem. To bezpieczne rozwiązanie pozwalające ocenić, jak dużo wypiliśmy i czy nie stanowimy niebezpieczeństwa na drodze. Urządzenia te mogą być z powodzeniem stosowane przez prywatnych użytkowników i można je znaleźć w Hurtownia i Sklep BHP i PPOŻ. Sprawdzą się także w miejscach, gdzie przebywają osoby walczące z uzależnieniem od alkoholu. Ich zaletą jest przede wszystkim dostępność oraz relatywnie niska cena w porównaniu z bardziej zaawansowanymi wariantami.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: