Jaka zimę przepowiadają meteorolodzy w tym roku?

Rzeka Warta Cybina zimą fot. Sławek Wąchała

Czy zima będzie ciepła czy mroźna? Odpowiedź na to pytanie w czasie, gdy ceny gazu i węgla poszybowały w kosmos, jest szczególnie ważna. Meteorolodzy już podali prognozę długoterminową. Czego możemy się spodziewać?

Prognozy długoterminowe na zimę są całkiem optymistyczne: ma być całkiem ciepło, z dużą ilością opadów, ale raczej deszczu niż śniegu. Jazda na nartach będzie możliwa tylko w wysokich górach, jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na ekspertów IMGW-PIB.

Według amerykańskich prognoz grudzień we wschodniej Polsce ma być cieplejszy nawet o półtora stopnia Celsjusza od średniej z ostatnich 30 lat – krajowe wyliczenia wskazują jednak, że będzie w normie. Ale możemy się spodziewać temperatur od +13 stopni Celsjusza do -14 stopni.

Ma być też więcej opadów, zwłaszcza w północnej i północno-zachodniej Polsce, co jest dobrą wiadomością, bo to regiony, gdzie wody brakuje. W górach będzie padał śnieg, jednak na nizinach raczej należy się spodziewać deszczy, a śnieg, jeśli spadnie, to będzie szybko topniał. Czy w związku z tym czeka nas zielone Boże Narodzenie? Zdaniem meteorologów na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze za wcześnie.

Cieplejszy od przeciętnego ma być także styczeń – i to o aż 2 stopnie Celsjusza powyżej normy. Także w styczniu będą opady, ale jeśli spadnie śnieg, to szybko zniknie i na grubą pokrywę śniegu raczej nie ma co liczyć. Podobnie wygląda prognoza na luty.

Zima zapowiada się więc optymistycznie dla tych, którzy nie są w stanie kupić wystarczających zapasów węgla na zimę ze względu na ceny lub ze względu na brak. Także ogrzewający prądem lub gazem mogą liczyć na niższe rachunki. Więcej deszczu też jest dobrą nowiną: akurat północne rejony Polski są objęte suszą hydrologiczną od kilku lat i mokra zima złagodzi ten stan. Przydałoby się więcej opadów także w Wielkopolsce i województwie łódzkim, tu jednak meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości: w tych regionach opady nie przekroczą zimowej normy.

Podziel się: