Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy 0-18 Isofix?

Fotelik samochodowy 0-18 kg jest przeznaczony dla dzieci od urodzenia do – mniej więcej – 4. roku życia lub do osiągnięcia około 105 cm wzrostu. Model ten mieści się w dwóch grupach wagowych: 0+ i I. Mimo to polecany jest jako drugi, kiedy dziecko wyrośnie już z nosidełka 0-13 kg. Im produkt ma mniejszy zakres wagowy, tym łatwiej dopasować go do zmieniającej się sylwetki małego pasażera. Decydując się jednak na fotelik 0-18, warto kupić ten z systemem Isofix. Jest to jeden z najlepszych wyborów, jaki można dokonać, podczas poszukiwań bezpiecznego i wygodnego modelu dla dziecka w tym przedziale wagowym.
Montaż fotelików za pomocą systemu Isofix

System ISOFIX jest to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych sposobów mocowania fotelika samochodowego w pojeździe. Niezbędne do przeprowadzenia montażu na ISOFIX są jednak specjalne zaczepy, które znajdują się w aucie między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela pasażera. W większości samochodów są one na stałe połączone z karoserią. Brakuje ich często w samochodach starszych. Wówczas mocowanie należy przeprowadzać za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.

Co zapewnia Isofix w fotelikach 0-18 kg?

Główne zadanie systemu ISOFIX stanowi stabilizacja fotelika w czasie jazdy, nagłego hamowania, a także ewentualnej kolizji. Jednocześnie wyposaża się w niego foteliki, aby usprawnić i ułatwić rodzicom proces montowania ich, minimalizując tym samym ryzyko przeprowadzenia go w niewłaściwy sposób. Tak właśnie błędy montażowe, będące przez długi czas jedną z najczęstszych przyczyn wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci, są skutecznie eliminowane.

Foteliki tyłem do kierunku jazdy – baza ułatwiająca montaż

Foteliki 0-18 kg zazwyczaj umożliwiają jazdę wyłącznie tyłem do kierunku jazdy przez cały okres użytkowania ich. Niektóre modele (podobnie do tych z kategorii wagowych 0-13 i 0-18) posiadają jednak specjalne bazy obrotowe 180 lub 360 ISOFIX. Każda z nich umożliwia obracanie fotelika w kierunku drzwi. Baza ISOFIX 360 pozwala dodatkowo na ustawienie produktu przodem do kierunku ruchu (oczywiście dopiero wtedy, gdy dziecko będzie odpowiednio starsze). Istotny jest fakt, że wówczas nie trzeba przeprowadzać demontażu konstrukcji, ani jej ponownego mocowania.

Cenna funkcja fotelika 0-18 na obrotowej bazie to wyposażenie go w specjalny panel z kontrolkami mający za zadanie informować, czy platforma została poprawnie zamocowana. Niejednokrotnie procesowi temu towarzyszy również sygnalizacja dźwiękowa w postaci charakterystycznego „klik”.

W przypadku modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy baza ISOFIX powinna być wyposażona w nogę stabilizującą łączącą ją z podłogą pojazdu. W ten sposób stabilizuje ona fotelik podczas jazdy w razie ewentualnej kolizji oraz na wypadek gwałtownego hamowania. Ponadto pochłania siłę uderzenia i odprowadza ją w kierunku podwozia, a także zapobiega samoistnemu obracaniu się fotelika.

Jak wybrać odpowiedni model z Isofix?

Zakup fotelika Isofix 0-18 kg musi być przemyślany, szczególnie jeśli ma służyć dziecku od narodzin do 4. roku życia. Należy dokładnie dopasować go zarówno do dziecka, jak i pojazdu, w którym zostanie zamocowany. Tylko w ten sposób zapewni oczekiwany poziom bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest też wybrać się do sklepu stacjonarnego, by upewnić się, czy konkretny model spełni wszelkie oczekiwania przyszłych użytkowników.

Podczas jego wyboru należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Dobrze jest wybierać model z homologacją i-Size, który pomyślnie przeszedł niezależne testy zderzeniowe ADAC bądź Test Plus i uzyskał w nich wysokie oceny. Niezbędne elementy stanowią również obszerne siedzisko oraz oparcie z funkcją regulacji kąta nachylenia, pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa, a także regulowany zagłówek zintegrowany z uprzężą. Nowoczesny system ochrony bocznej zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa w razie kolizji bocznej.

Dobrze jest wybierać model funkcjonalny, gwarantujący komfort użytkowania również rodzicom. Fotelik 0-18 Isofix z obrotową bazą – jak np. seria Britax Romer Dualfix – sprawdzi się w tym celu doskonale, ponieważ pozwoli na dostosowywanie go do aktualnych potrzeb wszystkich użytkowników bez wysiłku. Przydatna będzie opcja obsługi regulowanych komponentów jedną ręką oraz tapicerka z oddychającego materiału, przystosowanego do prania w pralce.

Wobec powyższego, fotelik samochodowy 0-18 ISOFIX należy wybierać rozsądnie, mając na uwadze, czy będzie pasować do posiadanego auta. Ponadto należy zwrócić uwagę na jego wyposażenie oraz funkcje, podobnie jak w przypadku modeli z innych grup wagowych. Najważniejsze bowiem, aby był bezpieczny, wygodny i komfortowy w użytkowaniu.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: