Jak postępują prace na Świętym Marcinie w Poznaniu?

Program Centrum 6 lutego fot. L. Łada

Jak zapewnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, prace są tu mocno zaawansowane, a większość torów już jest na swoich miejscach, zwłaszcza na odcinku od Gwarnej do Kaponiery. Tramwaje na Święty Marcin mają wrócić już w połowie roku.

To pewien poślizg czasowy, bo uruchomienie trasy miało nastąpić na początku tego roku, ale, jak obiecuje spółka, więcej spóźnień nie będzie.

– Na odcinku od ul. Gwarnej do al. Niepodległości zaawansowanie robót z branży torowej przekracza 90 proc., a na odcinku od al. Niepodległości do mostu Uniwersyteckiego – 75 proc. – zapewnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W ślad za nimi postępują roboty związane z siecią trakcyjną. Prace torowe i trakcyjne zostały jeszcze do wykonania tylko na skrzyżowaniach ul. Św. Marcin z al. Niepodległości i ul. Kościuszki, a także na rozjeździe u zbiegu z ul. Towarową.

Prace przy Towarowej trwają od listopada 2021 roku – powstaje tu rozjazd, który umożliwi tramwajom jadącym ul. Towarową skręt w prawo, w ul. Święty Marcin. Dotąd mogły z Towarowej skręcać jedynie w lewo, do Kaponiery, mimo że przy poprzednim remoncie torowiska, przed Euro 2012, społecznicy apelowali do prezydenta Grobelnego, by taki rozjazd zbudować. Ich argumenty, że takie rozwiązanie odciąży węzeł Kaponiera, zwiększy możliwości w czasie objazdów – zostały uznane za słuszne po ponad 10 latach…

Wprawdzie na ul. Towarowej trwa jeszcze budowa nowej kanalizacji ogólnospławnej i – jednocześnie – korytowanie oraz prace związane z budową przystanku, na kilku odcinkach Świętego Marcina budowana jest sieć gazowa i wodociągowa, jednak na innych już trwają prace wykończeniowe, jak podkreśla spółka PIM.

„Na południowej stronie ul. Św. Marcin, od al. Niepodległości do ul. Kościuszki, wykonano już m.in. warstwy podbudowy, a między ul. Gwarną a ul. Kościuszki zakończono układanie kostki na miejscach postojowych. Trwają jeszcze prace brukarskie związane z budową chodnika. Kostka jest już na chodniku przed CK Zamek. W rejonie skrzyżowania z al. Niepodległości zostały ułożone prefabrykowane płyty torowe i prowadzone są prace fundamentowe przy słupach trakcyjnych” – wylicza spółka.

Gdy te wszystkie prace się zakończą, a dodatkowo zakończą także prace torowo-sieciowe od Kaponiery do Ratajczaka – trwają tam prace dostosowujące torowisko do przyszłego wyprowadzenia torów na Ratajczaka – na Święty Marcin wrócą tramwaje. Ma to nastąpić w połowie tego roku, a jest szansa, że jeszcze wcześniej będzie można pojechać tramwajem na odcinku od Towarowej do Kaponiery.

Podziel się:

Ostatnio dodane: