Jak Polacy spędzają Boże Narodzenie?

Świąteczna Parada w Betlejem Poznańskim fot. Sławek Wąchała
Wigilia nadal niezmiennie pozostaje świętem rodzinnym, ale poza tym w spędzaniu świąt pojawiają się nowe trendy. Tak wynika z badań Keralla Research, jak podaje Onet.pl.

Święta nadal spędzamy przede wszystkim w domu – tak deklaruje 71 proc. Polaków. Co trzecia osoba odwiedza krewnych w tej samej miejscowości, co trzecia jedzie do rodziny w innym mieście. 2 proc. Polaków było na świętach u rodziny lub przyjaciół za granicą. Tu niewiele się zmieniło.

Zmienia się natomiast samo podejście do świąt. Ten szczególny uroczysty nastrój jest coraz częściej rezerwowany wyłącznie dla Wigilii, która jest bardzo tradycyjna. Zawsze jest opłatek, karp, dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa i brak alkoholu.

Jeszcze dwa lata temu mało kto przyjmował w Wigilię w domu kogoś spoza rodziny – mówiło o tym tylko 4 proc. badanych. Rok temu było już o 1 proc. więcej, a w tym roku prawie 9 proc. ankietowanych przyznało, że przy wigilijnym, stole będzie nie tylko rodzina, ale i przyjaciele. Coraz więcej, zwłaszcza młodych ludzi, deklaruje spędzanie świąt z dala od rodziny, na przykład na wspólnych wyjazdach z przyjaciółmi.

Badanie przeprowadziła w grudniu 2019 r. na próbie 1065 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI firma badawcza Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor.

Onet.pl, el

Podziel się: