Jak kupić akcje? Poradnik inwestora

Akcje to szeroko znany i bardzo popularny instrument finansowy. Spółki akcyjne emitują akcje między innymi w celu uzyskania finansowania na inwestycje lub dalszy rozwój. Instrumenty te są dość ryzykowne i wymagają od tradera pewnego doświadczenia, rozległej wiedzy finansowej, a także pewnego horyzontu inwestycyjnego. Sprawdź dlaczego i jak kupić akcje?
Dlaczego akcje niosą ryzyko?

Ceny akcji spółek notowanych na giełdzie w bardzo dużym stopniu ulegają zmiennym prawom popytu i podaży oraz różnorodnym czynnikom zewnętrznym takimi jak:

  • międzynarodowa i lokalna polityka,
  • gospodarka,
  • aspekty psychologiczne,
  • klęski żywiołowe.

Wszystkie kwestie powodują mniejsze lub większe wahania wycen, które w ogólnym rozrachunku mogą prowadzić do widocznych strat. Z innej strony, inwestycje w akcje spółek przyciągają też inwestorów potencjalnie bardzo wysokimi zyskami.

Jak kupić akcje?

Kupno akcji co do zasady wiąże się z wejściem na giełdę.

Giełda to miejsce, w którym prywatne osoby oraz instytucje chcą dokonać zakupu lub sprzedaży akcji, obligacji lub papierów wartościowych. Inwestorami są osoby zarówno kupujące, jak i sprzedające takie papiery. Kupują instrumenty finansowe z myślą o zysku w postaci dywidendy, odsetek lub po prostu wzrostu ceny. Aby zakupić akcje, należy posiadać rachunek inwestycyjny. Taki możemy założyć, korzystając z brokera lub domu maklerskiego.

Inwestować w akcje można na dwa sposoby.

Pierwszy z nich, to samodzielne nabywanie i zbywanie akcji spółek notowanych na giełdzie. Oczywiście wcześniej warto dokładnie poznać model biznesowy i aktualną kondycję finansową danej spółki, a także dokładnie zweryfikować jej wycenę oraz perspektywę na następne kwartały. Choć z pozoru wydaje się to proste, analiza finansowa przedsiębiorstwa bywa skomplikowana i wymaga czasu.

Aby skorzystać z potencjału, jaki oferuje rynek akcji, warto skorzystać z usług licencjonowanych brokerów, taki jak Saxo Bank Polska. Wybór akcji jest zazwyczaj bardzo szeroki i z łatwością można odnaleźć te najbardziej interesujące.

Kiedy notowania akcji rosną, a kiedy spadają?

Ceny akcji podlegają identycznym prawom popytu i podaży jak każde inne towary czy usługi. Inwestując w akcje spółek warto wybrać instrumenty wykazujące potencjalny wzrost. Aby jednak zrozumieć mechanizm wzrostu bądź spadku cen akcji, trzeba koniecznie pamiętać, że ich cena jest uzależniona od oczekiwań związanych z przyszłym rozwojem firmy. Aktualna cena akcji danej spółki zawsze zawiera publiczne informacje o wszystkich wydarzeniach związanych z przedsiębiorstwem oraz o jego bieżącej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: