Pomnik Bohaterów, Cytadel, fot. S. Wąchała

Jacek Jaśkowiak o usunięciu gwiazdy z Cytadeli: „W pełni popieram”

Prezydent Poznania jest za usunięciem radzieckiej gwiazdy z Pomnika Bohaterów na Cytadeli, symbolu Armii Czerwonej i Związku Radzieckiego. 3 marca jej usunięcie zaproponował Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP.

Grzegorz Ganowicz opublikował wczoraj list do wojewody, w którym prosi o usunięcie gwiazdy – to w gestii wojewody są cmentarze wojenne, Cytadela także.
„Kilka dni temu, w lutym bieżącego roku, prezydent Rosji Vladimir Putin, posługując się kłamliwą frazeologią Rosji sowieckiej, zaatakował Ukrainę, która jest państwem niezawisłym i niezależnym” – napisał przewodniczący. – „Ukraina posiada na to międzynarodowe gwarancje, w tym gwarancje ze strony Rosji. W ramach bezprecedensowej i brutalnej agresji, popartej zmasowaną propagandą oszczerstw, Putin dokonuje zbrodni wojennych na narodzie ukraińskim. Daje też jasno do zrozumienia, że chce odbudować dawne imperium sowieckie drogą haniebnej przemocy na niezawisłych narodach. Gwiazda znajdująca się na obelisku symbolizuje owo imperium zła”.

Swój list przewodniczący wysłał też do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a on wyraził swoją opinię na swoim profilu na FB.

„W pełni popieram tę inicjatywę” – napisał prezydent. – „Symbole Związku Radzieckiego, do którego dziedzictwa odwołuje się Władimir Putin, uzasadniając swoją agresję zbrojną i zbrodnie dokonywane w Ukrainie, powinny być usuwane z przestrzeni publicznej (z pominięciem miejsc pochówku żołnierzy)”.

To kolejna afera z gwiazdą na tym pomniku. Starsi poznaniacy pamiętają jeszcze podświetloną czerwoną gwiazdę ze specjalnego szkła, która tajemniczo znikła w 1989 roku i równie tajemniczo odnalazła się po wielu latach. Do dziś nie ustalono, kto ją zdjął z wierzchołka pomnika, choć podejrzani byli strażacy z racji tego, że tylko oni, poza wojskiem, posiadali wówczas w Poznaniu odpowiedni sprzęt.

W 1997 roku na pomniku ponownie pojawiła się gwiazda, ale już nie na czubku, lecz w połowie wysokości i z brązu, nie z czerwonego szkła. Ta pierwotna znajduje się w muzeum.