Jacek Jaśkowiak o braku węgla: „Dziwię się, że rząd tego nie wiedział”

Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Prezydent Poznania przypomniał, że co najmniej od pół roku i on, i inni samorządowcy alarmowali, że węgla na zimę będzie za mało. „Dziwię się, że rząd, który ma ekspertów, tego nie wiedział” – powiedział.

Jacek Jaśkowiak był gościem Newsroomu Wirtualnej Polski i przypomniał, że już w marcu ostrzegał przed brakiem węgla w Polsce w ilości od 5 do 12 mln ton węgla.
„Dziwię się, że ja uzyskałem te informacje od firmy Veolia, która ogrzewa mieszkania w Poznaniu, a rząd, który ma ekspertów, tego nie wiedział” – powiedział.

I dodał, że przecież rząd ma do dyspozycji specjalistyczne agencje, jak Agencja Rezerw Strategicznych, ma prezesów wszystkich spółek energetycznych, więc powinien doskonale sobie zdawać sprawę z tego, co się dzieje.

„W rządzie powinni być eksperci, którzy się znają, a nie ludzie z nadania partyjnego, którzy nie mają pojęcia o kryzysie energetycznym. Na miesiąc przed zimą szukają rozwiązań i nagle przyznają, że węgla może zabraknąć” – podsumował prezydent Poznania. I nawiązując do słynnych już dwóch ton węgla sprzedawanych w Otwocku powiedział, że one nie wystarczą do ogrzania nawet jednego stumetrowego domu w sezonie grzewczym. Zaznaczył, że mówi to z doświadczenia, ponieważ taki właśnie dom odziedziczył po dziadku i by go ogrzać, potrzebował w sezonie czterech ton węgla dobrej jakości.

Podziel się: