sobota, 24 lutego, 2024

Inwestycje nad Wartą. Mosty dla pieszych i rowerzystów

W Poznaniu trwają intensywne prace nad nową infrastrukturą, która połączy Berdychowo, Ostrów Tumski oraz Chwaliszewo. Budowane mosty pieszo-rowerowe mają za zadanie nie tylko uatrakcyjnić tereny nadwarciańskie, ale również usprawnić komunikację w tych rejonach miasta.

Zakończone prace fundamentowe

Ostatnie tygodnie przyniosły postęp w pracach nad budową mostów, które mają połączyć kluczowe punkty w Poznaniu. Zakończenie prac nad fundamentami, które wymagały wykonania głębokich ścian szczelinowych sięgających nawet 25 metrów, stanowi ważny krok w kierunku realizacji projektu.

Separacja ruchu pieszych i rowerzystów

Planowane mosty nie tylko połączą ważne części miasta, ale również zapewnią komfort i bezpieczeństwo użytkownikom. Dzięki podjętym decyzjom o separacji ruchu rowerowego od pieszych, przeprawy mają być funkcjonalne i dostosowane do potrzeb mieszkańców. Separacja ta wynika z wniosków i analiz, a także jest zgodna z Programem Rowerowym Miasta Poznania.

Połączenie z Wartostradą i udogodnienia dla mieszkańców

Nowe mosty będą integralną częścią istniejącej infrastruktury pieszo-rowerowej, tworząc spójny system komunikacyjny. Umożliwią one łatwiejsze dotarcie do takich miejsc jak kampus Politechniki Poznańskiej czy tereny rekreacyjne wokół jeziora Malta. W planach jest także zagospodarowanie południowego cypla Ostrowa Tumskiego, które ma stać się zielonym miejscem do wypoczynku.

Budowane mosty zaprojektowano z myślą o dostępności dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami i starszych. Wprowadzone zostaną rozwiązania takie jak balustrady, poręcze oraz specjalne oznaczenia nawierzchni, które ułatwią poruszanie się po obiektach.

Projekt nowych mostów jest wynikiem konkursu architektonicznego i realizowany jest przy wsparciu funduszy rządowych. Mosty mają stanowić nie tylko praktyczne udogodnienie, ale i nowoczesny element architektury miejskiej.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańInwestycje nad Wartą. Mosty dla pieszych i rowerzystów