Interpelacja posła Szłapki: Czy rząd godzi się na brutalne użycie siły?

Adam Szłapka
Poseł i szef Nowoczesnej złożył interpelację do premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Pyta w niej, czy zdają sobie sprawę z tego, jak agresywnie i brutalne policja reaguje na na demonstracje – i co zamierzają z tym zrobić.

Oto treść interpelacji:

„Szanowny Panie Premierze,
od kilku dni Polki i Polacy w sposób masowy wyrażają swoje oburzenie i złość w związku z decyzją tzw. Trybunału Konstytucyjnego ws. drastycznego ograniczania praw kobiet do decydowania o własnym ciele. Demonstracje odbyły się w ponad dwustu miejscowościach na terenie całego kraju. Niestety, w wielu miejscach demonstranci spotkali się z nieznaną wcześniej agresją i brutalnością ze strony funkcjonariuszy Policji. Do takich zajść, gdzie policjanci użyli siły fizycznej zupełnie niewspółmiernej do okoliczności, doszło m.in. w Poznaniu i Łodzi, o co pytałem już w interpelacji nr 13418 z dnia 27.10.2020.

W poniedziałek podczas jednej ze spontanicznych demonstracji w Warszawie, na ul. Puławskiej, doszło do wydarzenia, które odbiło się szerokim echem w całej Polsce. Kierowca samochodu z premedytacją potrącił dwie uczestniczki pokojowego zgromadzenia i uciekł z miejsca wypadku. Wg doniesień Gazety Wyborczej sprawcą był oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z wieloletnim stażem.

Minister odpowiedzialny za nadzór nad Policją i służbami specjalnymi zapowiada, że podlegające mu służby „będą podejmowały zdecydowane działania” wobec organizatorów i liderów protestów, co – w świetle opisanych wyżej zdarzeń – brzmi jak groźba.

W związku z powyższym chciałbym zadać Panu Premierowi następujące pytania:
1. Czy jest Pan poinformowany o brutalnych zajściach z udziałem funkcjonariuszy Policji i służb specjalnych?
2. Czy rząd, na którego czele Pan stoi, godzi się na brutalne użycie siły wobec pokojowych demonstrantów?
3. Czy jest pan zwolennikiem użycia wojska w celu ograniczenia pokojowych demonstracji w obronie praw kobiet?
4. Czy w Pana ocenie min. M. Kamiński prawidłowo wykonuje swoje obowiązki w czasie kryzysu państwa wywołanego wyrokiem tzw. Trybunału Konstytucyjnego ws. ograniczenia praw kobiet?
5. Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec funkcjonariuszy sił porządkowych i służb specjalnych stosujących brutalną przemoc wobec pokojowych manifestantów?
6. Czy funkcjonariuszom sił porządkowych i służb specjalnych zapewniana jest odpowiednia opieka psychologiczna, która monitoruje ich zdolność do pracy w warunkach znacznego stresu, eliminując osoby niezdatne do takiej służby i wspierając osoby, którego tego wsparcia potrzebują?”.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: