piątek, 1 grudnia, 2023

Imieniny Ulicy Święty Marcin: rogale, gęsina i koncerty. Mamy dokładny program!

Wspólnotowe dekorowanie Świętego Marcina, akcje artystyczne, koncerty i pokazy na całej długości ulicy, a także rogalowy kiermasz, gęsina w przeróżnej postaci i licytacja rogala-giganta. Co i gdzie będzie się działo podczas Imienin Ulicy Święty Marcin?

Imieniny na całej ulicy

Świętowanie imienin ulicy, a właściwie przygotowania do święta, już trwają. Centrum Kultury Zamek zaprosiło poznaniaków i poznanianki do wspólnego przygotowania dekoracji na Imieniny Ulicy Św. Marcin – kolorowych proporczyków. Proporczyki zawisną na ulicy, by podkreślić świąteczny charakter.

Same obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.00 – wtedy zostanie otwarty rogalowy kiermasz, rozpoczną się też warsztaty w CK Zamek i strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu. Sam korowód wyruszy o godzinie 13.00 z Piekar i przejdzie na plac Adama Mickiewicza, gdzie odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze.

Program Imienin Ulicy Święty Marcin:

KIERMASZ ROGALA
godz. 11:00-21:30 – al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin

ANIMACJE
Pracownia Ładne Rzeczy, ul. Św. Marcin 57:
godz. 11-13 | “Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster
godz. 11-13 i g. 15-18 | warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR

Przestrzeń ul. Św. Marcin:
godz. 12-18 | Pan Kataryniarz
godz. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)

Skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka
godz. 15-18 | Pokazy tańca breakdance

Pod Alfami:
godz. 15-21 | Sety dj-skie

Okolice ul. Garncarskiej:
godz. 15-18 – Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
godz. 18-21 – Dj Radar
godz. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE

KONCERTY FINAŁOWE
Scena Główna na placu A. Mickiewicza:
godz. 18 | Už jsme doma
godz. 19:15 | Majka Jeżowska

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Gęsina na Imieninach

Tradycyjnie już podczas Imienin Ulicy Święty Marcin w korowodzie przejdą gęsi, będą się też odbywać degustacje gęsiny w ramach akcji “Gęsina na Imieninach” przygotowanej jak zawsze przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą. Będzie można spróbować pasztetów z gęsi, pierogów z szarpaną gęsiną czy żołądków gęsich w wywarze.

“Wszystkich smakołyków będzie można spróbować w kilku lokalizacjach: na rogu św. Marcin/ ul. Gwarna gdzie z wielkiego kotła serwowana będzie zupa z gęsiny” – informuje WIR. – “Ponadto zapraszamy na scenę kulinarną, na której prowadzone będą prezentacje przysmaków z gęsi, animacje dla dzieci czy porady dietetyka. Również zapraszamy na Łęgi Dębińskie, gdzie z wielkiej patelni będziemy serwować potrawy z gęsiny”.

Program Gęsiny na Imieninach

ul. Św. Marcin, u wylotu ulicy Gwarnej
godz. 12.00 – 18.00
Gęsia Scena Kulinarna – pokazy i degustacje
Gęsi Kocioł – degustacje
Gęsia Zagroda – animacje dla dzieci

ul. Św. Marcin
godz. 13.00 – 15.00
Gęsia Wszechnica – porady dietetyka

Trwa także licytacja prawie pięciokilogramowego rogala świętomarcińskiego na profilu społecznościowym na Facebooku Fundacji Barka. Licytacja potrwa do 10 listopada, a pieniądze z niej zostaną przeznaczone na wigilię polsko-ukraińską dla kilkuset osób samotnych, bezdomnych, chorych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Rogal zostanie przekazany zwycięzcy licytacji podczas obchodów 11 listopada na ul. Św. Marcin.

Źródło: UMP, WIR
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoImieniny Ulicy Święty Marcin: rogale, gęsina i koncerty. Mamy dokładny program!