Ilu mamy wierzących katolików w Polsce?

Boże Ciało
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, nawet gdy chodzi o policzenie tylko wiernych największego kościoła w Polsce, czyli Kościoła katolickiego – i korzystając z danych GUS.

Jak informuje Onet.pl, GUS właśnie opublikował nowe wydanie Małego Rocznika Statystycznego Polski na 2021 r. Są tam także dane dotyczące liczby wyznawców poszczególnych religii – i z nich możemy się dowiedzieć, że do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32,4 mln wiernych.

Jednak sam GUS przyznaje w przypisie, że ta liczba dotyczy nie wyznawców jako takich, ale osób, które zostały ochrzczone w tej wierze. Według religii katolickiej osoba ochrzczona jest już automatycznie wyznawcą, i to na zawsze, bo nie sposób cofnąć chrztu.

Jednak wiele osób ochrzczonych niewiele ma później wspólnego z religią – według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2019 r. w mszach świętych uczestniczyło tylko 36,9 proc. wiernych. Coraz więcej osób dokonuje też apostazji, przechodzi również na inne religie – a więc przestaje być wyznawcą katolicyzmu, mimo przyjętego chrztu. Tego zaś dane GUS już nie ujmują.

Skoro nie GUS i nie Kościół katolicki – może narodowy Spis Powszechny pomoże w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie? Jest tam opcja zaznaczenia wyznania religijnego, więc być może wyniki NSP dadzą nam odpowiedź na to pytanie.

Podziel się:

Wydarzenia w Wielkopolsce: