Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Historia myśli socjalnej – trudny temat przedstawiony w przystępny sposób

„Z myślą o przyszłości – ilustrowana historia Niemiec jako państwa socjalnego” jest wystawą objazdową niemieckiego Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych.

Do tej pory została ona zaprezentowana już ponad 40 razy, przede wszystkim w Niemczech, lecz również w Holandii, Japonii, Chinach, a teraz także w Polsce.

Wystawa zabiera zwiedzających w podróż w czasie, od średniowiecza po czasy współczesne. Zdjęcia, dokumenty, teksty i film pokazują żmudną drogę rozwoju niemieckiego państwa socjalnego. Na końcu pada zaś ważne pytanie: co przyniesie przyszłość? Jak poradzimy sobie z nowymi wyzwaniami?

Wystawa nie tylko prezentuje fakty, ale także pozwala poczuć atmosferę codziennego życia robotników oraz jego warunków w różnych epokach. Pomimo tego, że traktuje o historii niemieckiego systemu opieki społecznej, jest pokazywana także poza granicami Niemiec. Ochrona przed ubóstwem, na wypadek choroby lub bezrobocia to bowiem wyzwania, które nie kończą się na granicy danego państwa. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek indziej w przeszłości wiele z tych zadań rozwiązać można jedynie globalnie.

Żywa forma prezentacji sprawia, że wystawa ta jest ciekawa także dla młodszych odwiedzających. Szkoły (klasy) mogą zgłaszać chęć obejrzenia wystawy z przewodnikiem.

Na całym świecie ludzie pochylają się nad ważnymi kwestiami społeczno-politycznymi, jakimi są praca, edukacja, zdrowie i partycypacja. Są one niczym pytania, na które trzeba stale na nowo znajdywać odpowiedzi. Wartości, oczekiwania i warunki społeczne podlegają bowiem stałym przemianom.

Globalny świat generuje zupełnie nowe wyzwania. Równocześnie dzięki nowoczesnym sposobom komunikacji i rosnącej mobilności mamy coraz więcej możliwości wymiany doświadczeń ponad granicami.

I tak, stawiając sobie na przykład pytanie o znaczenie zmian demograficznych dla systemu opieki zdrowotnej, ubezpieczeń emerytalnych czy życia zawodowego, opłaca się spojrzeć na ten aspekt szerzej. Na rozwój zabezpieczeń społecznych w przeszłości, by uczyć się z historii.

Spojrzeć w przyszłość, by być otwartym na zmiany. Jak również spojrzeć ponad granicami, by skorzystać z doświadczeń innych krajów. Tylko w ten sposób uda się nam w przyszłości stawić czoła tak istotnym zadaniom, jak kompleksowa edukacja, prawdziwa integracja, dobra opieka zdrowotna i stałe miejsca pracy.

Wystawa 13.11.2018 – 31.01.2019

Godziny otwarcia wystawy od poniedziałku do piątku 8:00 – 16:00 Uhr
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu al. Niepodległości 53 61-714 .

Wstęp bezpłatny. Wystawa Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych we współpracy z uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Autor / Foto: UAM

Strona głównaKulturaHistoria myśli socjalnej – trudny temat przedstawiony w przystępny sposób