Gwałtowne burze i upał w Wielkopolsce. IMiGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego regionu

Rusałka, burza fot. L. Łada

Burze z intensywnymi opadami deszczu, gradem i wiatrem dochodzącym w porywach do 90 km na godzinę – oraz upał do 32 stopni Celsjusza. Pogoda w Wielkopolsce 21 czerwca da się we znaki mieszkańcom. IMiGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem i przed burzami.

Burze z gradem mają występować 21 czerwca od godziny 11.00 do 23.00, choć jedna zdążyła już przejść nad południową częścią Poznania między 6.00 a 7.00.
“Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne i bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie około 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie możliwe 90 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMiGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Ostrzeżenie przed burzami przesłało też mieszkańcom Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W alercie RCB czytamy: “Uwaga! Dziś (21.06) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia obowiązuje także ze względu na upał. Temperatura maksymalna w dzień miejscami może sięgać od 30°C do 32°C, a temperatura minimalna w nocy – 18°C, jak podaje IMiGW. Ostrzeżenie obowiązuje 21 czerwca od godziny 12.00 do 18.00, a prawdopodobieństwo jego wystąpienia wynosi 85 proc.

Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą występować w regionie do 24 czerwca: mogą to być gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem oraz opadami gradu.

Podziel się: