derby Poznania, Warta Poznań, Lech Poznań fot. UMP2

Warta kontra Lech, czyli wyjątkowe derby Poznania

To będzie mecz! A taką przynajmniej mają nadzieję wszyscy kibice. O 20.30 w Grodzisku Wielkopolskim zagrają Warta Poznań i Lech Poznań. To dwunasty pojedynek obu zespołów w ekstraklasie.

Warta istnieje od 1912 roku – Lech powstał dziesięć lat później, ale dzisiejszy mecz będzie dopiero dwunastym pojedynkiem tych drużyn w ekstraklasie. I choć Warta po wielu latach dopiero do ekstraklasy wróciła, to radzi w niej sobie bardzo dobrze: od wznowienia rozgrywek pod koniec stycznia zdobyła najwięcej – dziesięć – punktów ze wszystkich zespołów. Wygrała trzy mecze, jeden zremisowała i straciła tylko jedną bramkę.

Zacznie bardziej utytułowany i mający dłuższy staż w ekstraklasie Lech Poznań do tej pory zdobył tylko pięć punktów. Zieloni są w tym sezonie wyżej, choć w klasyfikacji po 18. kolejkach tylko o dwa miejsca.

Jednak to Lech jest faworytem dzisiejszego spotkania. Kolejorz nie przegrał derbowego meczu z Wartą jako gość pod ponad 70 lat! Ale teraz to Zieloni są w lepszej sytuacji: Warta w tym roku nie straciła ani jednej bramki i nie przegrała żadnego spotkania u siebie. Lech natomiast na wyjeździe ostatni raz wygrał trzy miesiące temu, z Lechią Gdańsk.

Jeśli dzisiejszy mecz wygra Lech – przeskoczy Wartę w klasyfikacji i będzie bliżej gry w europejskich pucharach – przypomnijmy, że aby tam zagrać, musi zakończyć rywalizację w lidze na jednym z trzech pierwszych miejsc. Jeśli wygra Warta – ugruntuje swoją przewagę, co też ją usatysfakcjonuje, bo walczy o utrzymanie się w ekstraklasie i jak dotąd idzie jej świetnie. Remis nie zadowoli żadnej ze stron.

Z okazji derbowego pojedynku Warta przygotowała specjalną kolekcję t-shirtów i bluz “Ubierz się na derby” z koziołkami w niebiesko-białych i zielono-białych barwach oraz hasłem “Poznań #MiastoWyjątkowe. Mają promować przyjacielską rywalizację między dwoma poznańskimi zespołami.

Innego zdania jest część kibiców Lecha. Na poznańskich wiaduktach rozwiesili bannery z napisem: “To miasto ma kolor niebieski, nie zielony. Jak to przegracie, zmieni się w czerwony”.

Spotkanie zostanie rozegrane bez udziału kibiców.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze