Grand Press Photo przed Urzędem Miasta Poznania

Polska i świat w 2017 roku – czyli blisko 250 zdjęć prasowych, które trzeba zobaczyć. Tak organizatorzy zapowiadają plenerową wystawę Grand Press Photo, którą można oglądać na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Wystawa potrwa do 16 września.

Wystawa składa się z 250 fotografii dokumentujących najważniejsze i najbardziej dramatyczne wydarzenia ubiegłego roku. Zobaczymy na niej przejmujące zdjęcia zniszczeń w północnej Polsce po tragicznych w skutkach letnich nawałnicach, ale także zatrzymane w kadrze obrazy z życia pracowników międzynarodowych korporacji, imprezy w stylu punk i portrety uchodźców.

Przypomnijmy, że Grand Press Photo 2018 wygrał Adam Lach z Napo Images, a jego zdjęcie przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Pierwsze miejsce zajął Marcin Zaborowski („National Geographic Polska”) za zdjęcie kobiety z grupy uchodźców Rohingja przy namiocie straży granicznej w Bangladeszu, drugie – znów Adam Lach za zdjęcie członka Obozu Narodowo-Radykalnego podczas obchodów rocznicy powstania warszawskiego, a trzecie Wojciech Grzędziński (freelancer/ Forum Polska Agencja Fotografów) za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego całującego w policzek premier Beatę Szydło.

Jury Grand Press Photo jak co roku przewodniczył światowej klasy fotoreporter. Tym razem był to Stefano De Luigi, wielokrotny laureat World Press Photo. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser, Andrzej Zygmuntowicz. Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży.

 

Autor: el Fot: Grand Press Photo

Podziel się:

Ostatnio dodane: