Gniezno: Umowa na budowę nowej drogi podpisana. Kiedy będzie gotowa?

podpisanie umowy na budowę nowej drogi fot. WZDW

Ma połączyć drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 i przyczynić się do rozwoju gospodarki i turystyki w regionie. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich właśnie podpisał umowę na budowę nowej drogi.

Inwestycja znajduje się na terenach gmin Gniezno i Niechanowo. Jej początek to pięciowlotowe rondo w rejonie skrzyżowań z ulicami: Graniczną, Cisową i Jastrzębią (w ciągu drogi krajowej nr 15). Wybudowany zostanie dodatkowy odcinek ul. Jastrzębiej do obsługi nieruchomości, które dotychczas miały dostęp z drogi krajowej. Następnie łącznik krzyżuje się z ulicami Grunwaldzką i Sosnową – w ciągu głównej trasy zaprojektowano dodatkowe pasy ruchu dla lewoskrętów. Koniec realizacji zadania to trzywlotowe rondo przy DW 260 – tutaj po stronie zachodniej poprowadzona będzie dwukierunkowa ścieżka rowerowa o szerokości 2 m.

29 września 2021 r. WZDW w Poznaniu podpisał umowę na budowę drogi ze spółką COLAS Polska . W podpisaniu udział wzięli m.in. Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

– Cieszymy się, że wspólne, samorządowe przedsięwzięcie znajduje pozytywny finał w postaci podpisania umowy i w końcu możemy rozpocząć realizację tak zwanej „małej obwodnicy” – mówił Wojciech Jankowiak. – Należy pamiętać, że podpisanie umowy jest zwieńczeniem wieloletnich przygotowań inwestycji: szerokich i czasochłonnych starań, procedur, konsultacji. Ta nowa droga z pewnością zmieni na korzyść oblicze Gniezna, rozwiąże wiele problemów mieszkańców i poprawi sytuację komunikacyjną.

Z kolei Jarosław Grobelny, Wiceprezydent Gniezna, podkreślał, że przebieg drogi to wynik kompromisu między mieszkańcami tej części Gniezna a Lasami Państwowymi.
– Przypomnę, że pierwotnie budowana droga miała przebiegać ul. Leśną jako ulicą zbiorczą – przypomniał. – Mieszkańcy najbliższej okolicy chcieli jednak zmiany jej przebiegu. W związku z tym Lasy Państwowe przedłożyły 3 propozycje, najmniej uciążliwe zarówno z punktu widzenia gospodarki leśnej, jak i komfortu najbardziej zainteresowanych mieszkańców. W trakcje konsultacji mieszkańcy wybrali jedną z nich.

Nowa droga łącząca jest też istotna, ponieważ na nią zostanie przekierowany ruch tranzytowego, dzięki czemu zostanie odciążona ulica Wolności, zmniejszy się też tam natężenie rruchu ku zadowoleniu mieszkańców.

Nowa droga będzie liczyć 2,2 km, będzie kosztowała 21,9 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 16,8 mln zł, udział finansowy Gniezna: 3,4 mln, a budżetu państwa: 1,7 mln złotych. Wykonawca ma na dokończenie budowy 404 dni, czyli do listopada 2022.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje w tym roku również rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 260 wraz z wiaduktem nad linią kolejową nr 353 Poznań Wschód -Skandawa oraz linią kolejową Oleśnica-Chojnice w Gnieźnie, odnowę nawierzchni ulic Kiszkowskiej i Poznańskiej w Gnieźnie oraz remont dylatacji na estakadach w ciągu Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Źródło: WZDW

Podziel się: