Gniezno: Rynek będzie bardziej zielony

Władze Gniezna ogłosiły przetarg na utworzenie nowych skwerów i zieleńców na rynku, i to z drzewami. Ma się tam znaleźć także więcej ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych.

Jak informuje portal gniezno24.com, plany zmian na rynku poprzedziły konsultacje społeczne z właścicielami rynkowych restauracji, którzy mają ogródki na płycie. Chodziło o takie rozmieszczenie nowych skwerów, by nie przeszkadzało to w funkcjonowaniu ogródków ani we wjeździe samochodów służb ratunkowych, jak policja, straż czy pogotowie ratunkowe.

Rozmieszczenie zieleni już uzgodniono: będzie jej więcej na północnej pierzei rynku i od strony przejazdu do ulicy Farnej, pasy zieleni znajdą się też przy krawędziach rynku, by środek pozostał pusty na imprezy plenerowe. Na płycie pojawi się też 30 drzew, 15 klonów i 15 wiśni, które zostaną posadzone w donicach, a także 1000 krzewów ozdobnych, które już będą rosły w gruncie. Dodatkowo pojawi się też zieleń w donicach, które będzie można przesuwać, co pozwoli na ich przeniesienie w razie organizowania większych wydarzeń.

Zakład Zieleni Miejskiej w Gnieźnie ogłosił już przetarg na zagospodarowanie Rynku. Zainteresowani mogą składać ofert do połowy września. Na realizację projektu będą mieli 70 dni od momentu podpisania umowy.

Podziel się: