fot. Tomasz Sienicki
Od 90 lat utrudniał komunikację w Gnieźnie, ale od dziś kierowcy mogą korzystać z nowego, poszerzonego przejazdu pod „Trzema mostami”. I wreszcie jeździć bez korków.

Jak przypomina Radio Poznań, to jeden z trzech przejazdów przez tory w mieście. Mieszkańcy chętnie z niego korzystali, bo prowadził bezpośrednio do specjalnej strefy ekonomicznej, gdzie pracuje wielu mieszkańców Gniezna. Ten przejazd jest też głównym łącznikiem między północną a południową częścią miasta.

Jednak przejazd był bardzo często zakorkowany i to nie tylko z powodu popularności: był wąski, jednokierunkowy i sterowany światłami. W dodatku po deszczach często stała tam dość głęboka woda, co uniemożliwiało przejazd samochodom z niższym zawieszeniem. Zdarzało się też, że na środku gasły im silniki, bo zalała je woda, albo tracili tablice rejestracyjne.

Po przebudowie i poszerzeniu przejazd jest dwukierunkowy, posiada drogę rowerową i szeroki chodnik. Przebudowa trwała ponad rok, bo prace trzeba było prowadzić pod czynnym wiaduktem kolejowym, a inwestycja kosztowała 36 mln zł. Współfinansowały ją PKP i Unia Europejska. Dzięki niemu przez centrum Gniezna będzie teraz przejeżdżać znacznie mniej samochodów, co odciąży centralne ulice.

Radio Poznań, el