kontrola fot. policja

Gniezno: Kolejny cofnięty licznik w samochodzie

Policjanci gnieźnieńskiego ruchu drogowego wykryli kolejny przypadek rozbieżności we wskazaniach drogomierza z przebiegiem w Centralnej Ewidencji Pojazdów. I to na ładnch kilka tysięcy kilometrów.

W środę, 26 lutego 2020 roku w trakcie kontroli fiata bravo, którym kierował mieszkaniec Gniezna funkcjonariusze drogówki sprawdzili m.in. aktualny stan licznika. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów.

Odczyt przebytych kilometrów na liczniku nie zgadzał się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. W chwili kontroli odczyt drogomierza opla wskazywał blisko 238 900 km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 243 500 kilometrów. Policjanci sprawdzają teraz kto jest odpowiedzialny za cofnięcie licznika, czy była to pomyłka czy celowe działanie. Grozi za to do 5 lat więzienia.

Co zatem zrobić, aby uchronić się przed taką pomyłką i ewentualną odpowiedzialnością karną? Każdy posiadacz czy użytkownik pojazdu może sam sprawdzić wskazanie swojego licznika w tym samym systemie, do którego wpisują dane diagności i w którym porównują później policjanci. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i tam wpisać żądane dane w odpowiednie pola. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny sprawdzanego samochodu, z którego weźmiemy numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Natychmiast dowiemy się jakie wskazanie licznika wpisał diagnosta podczas ostatniego przeglądu.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze